Profesor Jerzy Limon – odszedł wybitny znawca sztuki elżbietańskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 14:00
Odszedł wybitny teatrolog, znakomity anglista, tłumacz i pisarz – autor książek o tematyce szekspirowskiej, licznych artykułów, esejów, recenzji, a także powieści oraz przekładów sztuk elżbietańskich i współczesnych. Inicjator stworzenia Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku i jego dyrektor od momentu powstania w roku 2008.
Profesor Jerzy Limon podczas otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego  2014 r.
Profesor Jerzy Limon podczas otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego / 2014 r. Foto: Łukasz Dejnarowicz / Forum

Limon 1200 a.jpg
Nie żyje Jerzy Limon. Przypominamy rozmowę z profesorem

Cieszył się, że mógł przywracać pamięć o tym, co łączyło kulturę polską i angielską. Było to dla niego bardzo ważne. A związane było ze wspomnieniami z młodości, kiedy jako student anglistyki i historii sztuki pierwszy raz wyjechał do Anglii.


Posłuchaj
03:16 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_03_03.mp3 Zmarł prof. Jerzy Limon (trójka do trzeciej)

– Wielkim przeżyciem i zaskoczeniem były książki z historii kultury i sztuki europejskiej, w których kultura i sztuka kończyły się na Odrze – wspominał w wywiadzie dla radiowej Dwójki – Dalej nic nie było ani dzisiaj, ani w przeszłości: zostaliśmy wymazani z mapy Europy! Wtedy uświadomiłem sobie, że żelazna kurtyna działa w dwie strony – tłumaczył.

Prof. Jerzy Limon o gdańskim Teatrze Szekspirowskim/YouTube Pracodawcy Pomorza


Profesor Limon podkreślał, że walka o kulturę to walka o pamięć: w publikacjach, mediach, prywatnych rozmowach. – Podczas tego pierwszego wyjazdu zrozumiałem, że ktoś decyduje za nas o tym, co mamy pamiętać, a czego mamy nie pamiętać, o czym mamy wiedzieć, a o czym nie wiedzieć – wskazywał. – Dlatego, kiedy nastała wolna Polska, uznałem za swój obowiązek przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury polskiej, jaką były te kontakty teatralne Polski, Gdańska z Anglią – dodał.

Intrygi i intrygantki epoki elżbietańskiej – wykład prof. Jerzego Limona/YouTube Gdański Teatr Szekspirowski


– Recepcja dramaturgii szekspirowskiej współcześnie inscenizowanej w Polsce byłaby o zdecydowanie uboższa, gdyby nie Festiwal Szekspirowski. I w drugą stroną: festiwal nie tylko był oknem na świat, dzięki któremu dowiadywaliśmy się, jak Szekspira czytają i rozumieją w Europie, Azji, Ameryce, ale także po prostu – jak uprawia się teatr – stwierdza Jacek Kopciński z miesięcznika "Teatr".

Prof. Jerzy Limon o zarazie w czasach Szekspira/YouTube Gdański Teatr Szekspirowski


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Małgorzata Jędrzejczyk
Data emisji: 03.03.2021
Godzina emisji: 13.47

pr

Czytaj także

Prof. Jerzy Limon: chciałem przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 11:20
- To w znacznym stopniu mi się udało - stwierdził w radiowej Jedynce anglista, literaturoznawca, pisarz i teatrolog, który w Gdańsku realizuje ideę teatru szekspirowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

William Sz., twórca pandemiczny?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 08:00
Arcyklasyk światowej literatury urodził się w czasie epidemii i przeżył ich co najmniej kilka. Od lat 90. XVI w. mieszkał w Londynie. Niebotyczna jak na tamte czasy liczba mieszkańców, ok. 200 tys., w połączeniu z ówczesnym stanem higieny (a raczej jej brakiem) prowokowała wciąż nowe zarazy miejskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Burza" Szekspira – spektakl z pogranicza filmu i baletu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 12:55
Teatr Wielki Opera Narodowa zaprasza na spektakl baletowy, który usatysfakcjonuje nawet wymagających ...kinomanów. Całość dostępna jest na platformie online. 
rozwiń zwiń