"Drzewa Warszawy". Nietypowy przewodnik po historii miasta

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:40
Miłość do dendrologii i historii połączona w jednej książce. "Drzewa Warszawy" to niezwykły przewodnik miejski po życiu ludzi i drzew. Autorzy stworzyli wyjątkową kronikę, w której wydarzenia z historii miasta opowiedzieli za pośrednictwem trzydziestu sześciu wyjątkowych roślin.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

W Warszawie rośnie ponad pięćset pomników przyrody. Większość z nich to drzewa liczące od stu do niemalże sześciuset lat. Część z nich od początku wpisana została w architektoniczne założenia stolicy. Inne wyrosły na polach i łąkach, które z biegiem czasu przekształciły się w dzielnice, Mokotów czy Praga-Południe.

– Przewodnik zawiera nie tylko odległe historie, ale także opowiada o dużo bliższych nam wydarzeniach. Jedną z historii jest opowieść o mirabelce, drzewie, które wykarmiło getto warszawskie. Ludzie, którzy uciekali z Warszawy, zabrali ze sobą pestki drzewa i zasadzili je pod Waszyngtonem. Warszawskiej mirabelki już nie ma, jednak jej "córka" nadal żyje w Stanach Zjednoczonych  opowiada Edyta Ołdak stowarzyszenie "Z siedzibą w Warszawie".

Posłuchaj
03:44 PR3_mp3 2021_03_05-13-33-09_drzewa.mp3 "Drzewa Warszawy". Wyjątkowy przewodnik (Trójka do Trzeciej)

 

Akacja Niemena

Jedno z opisanych w przewodniku drzew było wyjątkowo ważne dla Czesława Niemena. Piosenkarz opiekował się akacją. – Gdy robiliśmy inwentaryzację terenu, jeden z mieszkańców pobliskich domów wyszedł do nas i zapytał, co zamierzmy zrobić z drzewem. Obawiał się, że chcemy je wyciąć. Ta osoba opowiedziała nam, że o akację walczył Czesław Niemen. Drzewo miało zostać ścięte ponad dwadzieścia lat wcześniej. Dzięki jego zabiegom rośnie do dziś – mówi Marek Piwowarski, architekt krajobrazu.

Opublikowany przez Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie" Środa, 24 lutego 2021

Cisi świadkowie 

Rośliny były świadkami wielu wydarzeń.  – Drzewa w Warszawie dla każdego są czymś innym. Jedni ich nie zauważają, drudzy zwracają uwagę tylko na te najpiękniejsze, a jeszcze inni nie wyobrażają sobie bez nich życia. Myślę, że każde drzewo ma swoją historię. Podobnie wielu ludzi ma historie związane właśnie z drzewami – dodaje Ołdak. 

Niezwykłe fotografie 

Przewodnik powstawał przy pomocy mieszkańców. Zgłoszenia ważnych dla nich drzew były przyjmowane za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zdjęcia wykonał fotograf Paweł Heppner. – Zastosował długi czas naświetlania. Dzięki czemu udało się zarejestrować wszystko, co dzieje się wokół danego drzewa – podkreśla Edyta Ołdak. 

W koronach miasta - odcinek 1: Zrozumieć drzewo / Zieleń Warszawska 

"Drzewa Warszawy" można odebrać za darmo w wybranych instytucjach kulturalnych stolicy.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 05.03.2021
Godzina emisji: 13.33

zch

Czytaj także

Polska lipa kandydatką w konkursie na Europejskie Drzewo Roku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 17:30
Licząca sobie 150–170 lat lipa z podkarpackiej wsi ma szansę zostać Europejskim Drzewem Roku 2021. Plebiscyt rozstrzygnie się już niedługo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łyżki stworzone w drewnie. Pasja kieleckiego rzeźbiarza

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 12:40
Na swoim koncie ma ponad tysiąc kuchennych eksponatów. Wiele z nich zostało stworzonych na specjalne zamówienie. Kielecki rzeźbiarz Bartłomiej Kaczmarek ma bardzo nietypową pasję – tworzy personalizowane, drewniane łyżki. 
rozwiń zwiń