Koncerty w pandemii: grać za wszelką cenę, na granicy opłacalności

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 15:53
Od połowy lutego w Polsce znów można organizować koncerty. To wielka radość dla artystów, fanów i właścicieli klubów, mimo że imprezy odbywają się przy zachowaniu ścisłego rygoru sanitarnego, a sale koncertowe mogą być wypełnione jedynie w połowie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Maseczki, dezynfekcja rąk, odpowiedni dystans – zwroty, które wraz z pandemią zagościły na stałe w naszym słowniku, są również nieodzownym elementem regulaminów tegorocznych koncertów. Mimo istniejących ograniczeń powrót do grania na żywo bardzo cieszy zarówno artystów, jak i ich fanów. Jedni i drudzy są już bowiem bardzo stęsknieni za koncertami.

– Wśród muzyków to się objawia tym, że starają się grać za wszelką cenę. Zespoły, które dopiero torują sobie ścieżkę kariery, grają nawet za tak zwany zwrot kosztów – mówi Łukasz Ciechański, kierownik redakcji muzycznej radiowej Trójki. 


Posłuchaj
03:28 PR3_MPLS 2021_03_09-14-30-55.mp3 Koncerty w czasach pandemii (Trójka do trzeciej)

 

Jednym z obostrzeń jest limit liczby widzów, mogących zasiąść na widowni – co drugie krzesełko musi pozostać puste. W przypadku Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie oznacza to maksymalną pojemność wynoszącą 300 osób. Gdy ostatnio, po długiej przerwie, organizowano tam koncert, bilety rozeszły się w ciągu dwóch dni.

– Nie ma może dużego zarobku po stronie organizatora, ale artyści mają honoraria, a publiczność przyzwyczaja się do tego, że można się spotykać w większych grupach – twierdzi Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK.

Mimo uchylenia drzwi dla branży koncertowej na obcowanie twarzą w twarz z zachodnimi gwiazdami polscy fani będą musieli jeszcze długo poczekać. Zaplanowane na ten rok koncerty w naszym kraju odwołali już m.in. Celine Dion i grupa Aerosmith. Wciąż niepewny jest też los letnich muzycznych festiwali.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 09.03.2021
Godzina emisji: 14.30

kc

Czytaj także

Współzałożyciel wytwórni Kayax: chcemy móc grać

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 11:20
– Chcemy wrócić do pracy, zwrócić uwagę na trudną sytuację całej branży i to nie tylko artystów, których znamy i uwielbiamy, tylko całych wielkich rodzin, które przy tych koncertach pracują – mówił Tomasz Tomik Grewiński, manager i współzałożyciel wytwórni Kayax, komentując udział w akcji Otwieramy Koncerty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Granie prog rocka w czasach koronawirusa. Mirosław Gil gościem Trójki

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 07:35
Muzycy wychodzą z pandemii – czasu, który wyjątkowo mocno dotknął branżę. Jak radzili sobie w tym trudnym czasie i jakie nadzieje wiążą z jesienią, na którą zostało przełożonych wiele z wiosennych koncertów? – Wszyscy nastawiają się na przyszły rok. Granie online to bardzo dziwna historia, ale dobrze, że ta technika jest – mówił w Trójce Mirosław Gil, lider zespołu Believe i twórca projektu Mr. Gil.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z festiwalami muzycznymi w 2021 roku?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 17:02
Po straconym sezonie 2020, miłośnicy muzycznych spędów jak kania dżdżu wyczekują wieści na temat tegorocznych letnich imprez. Promyk nadziei wysłali fanom organizatorzy brytyjskich festiwali w Leeds i Reading, które mają się odbyć w sierpniu. Do odmrożenia festiwalowej branży wciąż jednak daleka droga.
rozwiń zwiń