Co można znaleźć między stronami książek? Wystawa "Biuro Rzeczy Znalezionych"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 14:25
Książki towarzyszą nam przez wiele lat i są świadkami najróżniejszych wydarzeń. Poza historią zapisaną na swoich kartach kryją w sobie także inne skarby. Należą do nich wszystkie rzeczy, które czytelnicy zostawili pomiędzy stronami. Kaliscy bibliotekarze zebrali te niezwykłe pamiątki i stworzyli z nich niespotykaną wystawę. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Między stronami książek można znaleźć stare bilety, ulotki wyborcze, osobiste notatki, a nawet kartki żywnościowe.  Bibliotekarze z Kalisza zbierali eksponaty przez kilkadziesiąt lat. Ich liczba oraz wartość sentymentalna są imponujące. – Na wystawie pokazujemy rzeczy, które czytelnicy przez wiele lat zostawiali w między stronami. To ciekawe pamiątki nacechowane emocjami. Można odnaleźć tam widokówki, bilety, zapisane postanowienia, niezrealizowane recepty oraz kartki na mięso – wylicza Robert Kuciński, dyrektor biblioteki. 

Posłuchaj
04:05 PR3_mp3 2021_03_11-14-16-46_książka_kapsułą_czasu.mp3 Książka kapsułą czasu. Co można w niej znaleźć? (Trójka do Trzeciej)

 

Osobiste zapiski 

– Reakcje odwiedzających są miłe. Często słyszymy "ojej! Też robiliśmy takie zakładki w podstawówce!". Naszym zdaniem najcenniejsze są te eksponaty, które zostały zapisane ręcznie, np. "Kamila, jesteśmy w lesie. Pilnuj domu. Klucz tam, gdzie zawsze", lub "Od jutra biorę się poważnie za swoje życie" zapisane na liście z zakupami – opowiada Grażyna Handke, kierownik Filii 4. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.

„Biuro Rzeczy Znalezionych” – wystawa skarbów, które czytelnicy zostawiają w książkach / Miejska Biblioteka im. A. Asnyka w Kaliszu 

Kapsuła czasu

– Dzięki tej wystawie okazuje się, że wnętrze książek to doskonała przestrzeń do przechowywania. Nie raz znajdowaliśmy zasuszone kwiaty czy czterolistne koniczynki. Smaku znaleziskom dodają jednak zapisywane wyznania, plotki, uczucia i postanowienia. Po sposobie, w jaki zostały zanotowane, charakterze pisma oraz rodzaju papieru, widać, że wiele z nich przeleżało między stronami całe dekady – dodaje Robert Kuciński. 

Wystawa "Biuro Rzeczy Znalezionych" dostępna jest w filii przy alei Wolności Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. 

  

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Danuta Synkiewicz
Data emisji: 11.03.2021
Godzina emisji: 14.16

zch


Czytaj także

Książkomat, czyli bibliotekarstwo kreatywne

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 07:30
W dobie pandemii większość bibliotek w Polsce jest zamknięta dla czytelników, co nie znaczy jednak, że nie można z nich w ogóle korzystać. Na stacji PKP w Piasecznie stanął automat z książkami, czyli książkomat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Lem: człowiek, który patrzył w przyszłość ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 06:30
Był wybitnym pisarzem, który niewątpliwie wyprzedzał swoją epokę. Kiedy w połowie XX w. naukowcy szukali zastosowania dla komputerów zajmujących cały pokój, on myślał nad zagrożeniami, jakie niesie internet, smartfony czy wirtualna rzeczywistość. Rok 2021 będzie rokiem Stanisława Lema.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy możemy podróżować w czasie?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 06:30
Podróże w czasie to jeden z ulubionych motywów science fiction, chętnie wykorzystywany zarówno w książkach, jak i w filmach czy grach. Jednak czy w świecie realnym podróże w czasie są naprawdę możliwe. Co na ten temat mówi nauka?
rozwiń zwiń