Aktor intelektualny, którego nie ma się dosyć

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 14:45
Mówiono o nim, że jest aktorem intelektualnym, zdystansowanym, należącym do tego rodzaju aktorów, którzy zawsze grają tylko siebie, których nigdy nie ma się dosyć. W poniedziałek odbyła się online premiera książki "Gustaw. Opowieść o Holoubku" Zofii Turowskiej.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. prasowe

OSIECKA 1200.jpg
Zofia Turowska: Agnieszka Osiecka żonglowała słowami jak iluzjonista w cyrku

Książka przedstawia Gustawa Holoubka nie tylko jako aktora, ale także jako męża, ojca, dziadka, przyjaciela, kibica, wielkiego miłośnika sportu i kompana do brydża. Czego zaskakującego dowiemy się z tej książki?


Posłuchaj
03:32 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_03_23 14-36-06.mp3 Premiera książki o Gustawie Holoubku (Trójka do trzeciej)

– Gustaw nawet jak nie lubił jakiejś dyscypliny sportu, to i tak ją oglądał – mówi Magda Zawadzka, żona aktora. – On się tym pasjonował, ale pasjonował w sposób fantastyczny, bo mądry. Uważał, że sport to jest... biżuteria, coś ekskluzywnego – dodaje.

"Gustaw. Opowieść o Holoubku" odkrywa nieznane fakty z życia artysty, analizuje losy i postawy środowiska, a także określone działania aktora w kontekście osobistym i politycznym. – To jest książka współczesna: to nie jest tylko takie powracanie, pielęgnowanie pamięci. Nie przez przypadek posłużyłam się różnymi opiniami internautów – mówi autorka książki, Zofia Turowska. – Chciałam pokazać, ze Holoubek jest ciągle znany – tłumaczy.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 23.03.2021
Godzina emisji: 14.36

pr

Czytaj także

Usagi Yojimbo, królik ronin rodem z Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 11:30
Dobra wiadomość dla fanów komiksu: w Polsce ukazał się szósty tom zbiorczego wydania przygód Usagi Yojimbo, słynnego królika ronina. Jego postać przed ponad 35 laty stworzył Stan Sakai, amerykański rysownik o japońskich korzeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Królowa śniegu" w gwarze lasowiackiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 15:00
"Królowa Śniegu" Hansa Christiana Andersena została przetłumaczona na gwarę lasowiacką, którą posługują się mieszkańcy Równiny Tarnobrzeskiej i Kotliny Sandomierskiej. To pomysł na ożywienie zainteresowania tą gwarą, a zarazem – promocja regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Byszewach powstanie izba pamięci Jarosława Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 11:25
Byszewy – symbol spokoju i beztroskich dni Jarosława Iwaszkiewicza. Wieś położona w województwie łódzkim zainspirowała pisarza do napisania "Panien z Wilka". Teraz powstanie tam izba poświęcona jego pamięci. 
rozwiń zwiń