Odwiedź (wirtualnie) Rijksmuseum i stwórz własną kolekcję

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 14:30
Rijksmuseum, Muzeum Narodowe w Amsterdamie, udostępniło w sieci blisko 710 tys. dzieł sztuki, w tym obrazy Rembrandta i Vermeera. Dzięki temu można, nie ruszając się z domu, odwiedzić jedno z najsłynniejszych muzeów świata.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Salvador Maniquiz/Shutterstock

Banksy_wystawa_Koneser_Warszawa_Faroum_1200.jpg
Banksy w Warszawie. Wystawa dzieł artysty

W Rijksmuseum znajdują się obrazy niderlandzkich artystów, ale również meble, rzeźby, a nawet broń i zegarki. Aby obejść 80 sal o łącznej powierzchni ponad 15 tys. m2 i obejrzeć 8 tys. eksponatów, trzeba przejść blisko dwa km. Trudno więc za jednym zamachem wszystko zobaczyć, jednak w internecie te rozmiary i odległości nie mają znaczenia.


Posłuchaj
04:34 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_03_23 14-19-16.mp3 Rijksmuseum udostępnia swoje zbiory w internecie (Trójka do trzeciej)

– Wielokrotnie byłam w Rijksmuseum w realu i miałam też okazję zobaczyć ich internetowe zbiory: to jest zupełnie innego rodzaju doświadczenie – mówi polska architektka Olga Sowa mieszkająca w Holandii. – Jednak kontakt na żywo ze sztuką to zupełnie coś innego – opisuje swoje doświadczenia.

#RijksmuseumUnlocked: A Chain of Violence/YouTube Rijksmuseum


– W tym internetowym zbiorze Rijksmuseum można też stworzyć własną kolekcję. I widziałam kolekcje nazwane np. "Akcesoria" czy "Moda". To pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na obrazy. Po pierwsze dlatego, że obok siebie pokazane są płótna, które w rzeczywistości są w różnych salach, więc już to zmienia perspektywę i kontekst ich odbioru – tłumaczy Polka. – Po drugie w takich kolekcjach są np. same powiększone fragmenty ubrań z wielu różnych obrazów, czyli coś, czego nie można by zrobić na żywo – wskazuje.

#RijksmuseumUnlocked: The art of laughing/YouTube Rijksmuseum


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 23.03.2021
Godzina emisji: 14.19

pr

Czytaj także

Tytus Chałubiński. Król Tatr z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:30
Muzeum Tatrzańskie przygotowało pierwszą wirtualną wystawę "T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr" poświęconą patronowi muzeum, Tytusowi Chałubińskiemu. Jest unikalna nie tylko dlatego, że odbywa się w 200-lecie jego urodzin, ale także dlatego, że można na niej obejrzeć nieprezentowane nigdy wcześniej eksponaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagościć u Marszałka. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 12:35
Po kilkumiesięcznej przerwie do muzeów wrócili zwiedzający. Placówki czekają na gości i zachęcają do uczestnictwa w nowych projektach. Jednym z nich jest wystawa "Dla Rzeczpospolitej" poświęcona Józefowi Piłsudskiemu. Oglądać ją można w muzeum imienia Marszałka w Sulejówku. Czego mogą spodziewać się zwiedzający?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzea przeżywają oblężenie, również te nietypowe

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 14:45
Od ponownego otwarcia muzeów i galerii minęło już kilka dni. Zainteresowanie malarstwem, rzeźbą i szeroko pojętą kulturą wizualną nadal nie słabnie. Przed większością instytucji obserwować można ustawiające się kolejki chętnych. Jakie atrakcje czekają zwiedzających na mniej oczywistych wystawach?
rozwiń zwiń