Zginęła w pierwszym dniu powstania, jej pieśń znamy do dziś. 107 lat temu urodziła się Krystyna Krahelska

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:45
107 lat temu urodziła się poetka i sanitariuszka Powstania Warszawskiego Krystyna Krahelska ps. Danuta – autorka  piosenki "Hej chłopcy, bagnet na broń", która uchodzi za jedną z najpopularniejszych wśród żołnierzy Polski Walczącej i Powstania Warszawskiego. 
Krystyna Krahelska, wówczas studentka etnografii Uniwersytetu Warszawskiego, pozowała do opracowania głowy i korpusu Pomnika Syreny Foto:  shutterstock.comCurioso.Photography
Krystyna Krahelska, wówczas studentka etnografii Uniwersytetu Warszawskiego, pozowała do opracowania głowy i korpusu Pomnika Syreny Foto: shutterstock.com/Curioso.PhotographyFoto: shutterstock.com/Curioso.Photography

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie – zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

Kresowianka w sercu

Nazwisko Krystyny Krahelskiej kojarzy nam się przede wszystkim z Powstaniem Warszawskim i samą stolicą. Mimo tego, jej artystyczna dusza nigdy nie opuściła Kresów, gdzie urodziła się 24 marca 1914 roku i wychowała. – Kresy były w jej sercu, w jej duszy. Raczej kochała lasy, pola i łąki, a nie miasto z labiryntem ulic, chodników i torów tramwajowych – mówił Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego. 


Posłuchaj
02:55 Trojka do trzeciej Krystyna Krahelska 2021_03_24-13-38-43.mp3 Mija 107 lat od śmierci poetki i sanitariuszki Powstania Warszawskiego Krystyny Krahelskiej (Trójka do trzeciej)

 

Krahelska jest nierozerwanie związana z Warszawą z jeszcze jednego powodu – to właśnie ona użyczyła swoją twarz i ciało warszawskiej syrence, która zdobi stolicę do dzisiaj. W 1 sierpnia 1944 roku oddała Warszawie także swoje życie. Została pochowana w ogródku domu przy ul. Polnej 36, a po wojnie na jej nagrobku wyryto pierwszą zwrotkę piosenki jej autorstwa "Hej, chłopcy, bagnet na broń".

Hej chłopcy, bagnet na broń! [A]♬/[A]rchiwa

Sława "Hej, chłopcy, bagnet na broń" 

Piosenka "Hej, chłopcy, bagnet na broń" powstała w 1943 roku dla żołnierzy Pułku "Baszta". Utwór zdobył ogromną popularność wśród członków "Szarych Szeregów" oraz w Grupach Szturmowych batalionu "Zośka". W listopadzie 1943 roku piosenkę opublikował działający w podziemiu dwutygodnik harcerski "Bądź gotów", co spowodowało, że kompozycję Krahelskiej niebawem znali już wszyscy, także uczestnicy Powstania Warszawskiego.

Powstańcze pieśni w interpretacji młodego pokolenia

W 2014 roku z inicjatywny Agencji Muzycznej Polskiego Radia powstał album "Nowe pokolenie 14/44", na którym słyszymy teksty poetki w wykonaniu raperów Kękę i Soboty, którym towarzyszą wokalistki Marta Zalewska i Anna Karwan. W tej muzycznej opowieści o dniu codziennym mieszkańców Walczącej Warszawy oryginalne wiersze młodych twórców czasu Walczącej Stolicy zinterpretowali także m.in. O.S.T.R., Lukasyno, Borixon, Kasta, Tadek, Proceente oraz Joanna Kulig, Kari Amirian, Monika Kuczera, Marta Zalewska, Mateusz Krautwurst i Sławek Uniatowski.

SOBOTA i Anna Karwan - Kołysanka (Smutna rzeka) (prod. Matheo & Grzech Piotrowski)/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 24.03.2021
Godzina emisji: 13.38

kr

Czytaj także

Ksiądz profesor Józef Tischner we wspomnieniach mieszkańców Starego Sącza

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 14:25
Ksiądz prof. Józef Tischner kończyłby dziewięćdziesiąt lat. Wybitny teolog chętnie wracał w rodzinne strony, czyli do Starego Sącza. Głosił tam kazania w klasztorze klarysek i rozmawiał z ludźmi. W Muzeum Regionalnym w Starym Sączu znaleźć można ekspozycję poświęconą jego pamięci. Jak wspominają go mieszkańcy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja Wisławy Szymborskiej trafi na Spitsbergen

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:42
Spitsbergen – ta kraina, poza śniegiem i lodem, kryje coś jeszcze. To Światowe Archiwum Arktyczne zwane też Biblioteką Końca Świata. Miejsce, w którym przechowywane są najważniejsze dokumenty świata, w tym manuskrypty z biblioteki watykańskiej oraz reprodukcje obrazów twórców takich jak Rembrandt i Munk. 8 kwietnia dołączy do nich nasza noblistka Wisława Szymborska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktor intelektualny, którego nie ma się dosyć

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 14:45
Mówiono o nim, że jest aktorem intelektualnym, zdystansowanym, należącym do tego rodzaju aktorów, którzy zawsze grają tylko siebie, których nigdy nie ma się dosyć. W poniedziałek odbyła się online premiera książki "Gustaw. Opowieść o Holoubku" Zofii Turowskiej.
rozwiń zwiń