Watykańskie dzieła sztuki w Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:00
Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto właśnie wystawę pt. "Arcydzieła z Watykanu", która zamyka zainaugurowane w zeszłym roku obchody 100-lecia urodzin Jana Pawła II. Obecnie wystawa jest dostępna online, a po otwarciu muzeów będą ją mogli zwiedzać goście na Zamku. Patronatem objęło ją Polskie Radio.
Z okazji rocznicy decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego, przygotowano specjalny rodzinny piknik
Z okazji rocznicy decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego, przygotowano specjalny rodzinny piknikFoto: Konrad Krajewski/ Shutterstock

Piranesi 1200.jpg
"Uwięziony geniusz" – zbiór rycin Piranesiego do obejrzenia w Zamku Królewskim w Warszawie

Koncepcje wystawy oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu podczas pielgrzymek do ojczyzny. Na wystawę trafiły arcydzieła włoskiego malarstwa z Muzeów Watykańskich, które dotychczas nie były eksponowane w Polsce.


Posłuchaj
02:54 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_03_24 12-35-00.mp3 Wystawa "Arcydzieła z Watykanu" na Zamku Królewskim w Warszawie (Trójka do trzeciej)

– To rzadkie wydarzenie: otrzymaliśmy siedem wybitnych dzieł sztuki z Watykanu. I wśród nich są rzeczywiście perełki – mówi dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski. Te obrazy to m.in. "Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską" Fra Angelica, "Odkupiciel" Antonia Allegriego, zwanego Correggiem oraz "Obserwacje astronomiczne" Donata Cretiego. – Wystawa jest z jednej strony biografią intelektualną i biografią kapłana, a z drugiej strony – historią sztuki europejskiej, która cały czas przenika jego dzieło - tłumaczy.

Na ekspozycji zgromadzono także pamiątki związane z Janem Pawłem II: – Żebyśmy niejako poczuli spotkanie z osobą, której wystawa jest poświęcona – mówi Beata Gadomska, kurator wystawy, kierownik Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie. – Są tu m.in. rękopisy Karola Wojtyły, w tym cykl 13 katechez, niedawno odkryty i opublikowany w 2018 roku – wskazuje.

Po zniesieniu ograniczeń pandemicznych ekspozycję będzie można zwiedzać do 13 czerwca.

"Arcydzieła z Watykanu – wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II" – spotkanie online/YouTube Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum


***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Agata Woźniak
Data emisji: 24.03
Godzina emisji: 12.35

pr

Czytaj także

Banksy w Warszawie. Wystawa dzieł artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:40
Banksy – jeden z najpopularniejszych artystów sztuki ulicznej. Od lat działa anonimowo. Jego dzieła podziwiać można na ulicach całego świata. Teraz także na poświęconej mu wystawie w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztafeta pokoleń w misji odbudowy Zamku Królewskiego. Reportaż

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 18:15
W 2021 roku obchodzimy jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. W 1971 roku postawiono historyczną skarbonkę, do której w latach 70. wrzucano datki na ten cel. Charakterystyczny gmach zamku zamykający wschodnią pierzeję pl. Zamkowego znowu stoi – także dzięki ofiarności Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowy obraz "The First 5000 Days" sprzedany za rekordową kwotę. Czym są tokeny?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 14:35
"The First 5000 Days", obraz cyfrowy, został sprzedany za rekordową kwotę 69 milionów dolarów. Licytację śledziły dwadzieścia dwa miliony osób. Na czym polega fenomen technologii niewymienialnych tokenów NFT? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malarsko-dźwiękowy świat Kandinsky'ego

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 12:40
"Usłyszeć kolory i zobaczyć dźwięki" to dźwiękowo-wizualny eksperyment paryskiego Centrum Sztuki Pompidou. Nowatorski projekt powstał w ramach wirtualnej wystawy "Sounds Like Kandinsky", zorganizowanej z okazji 155. rocznicy śmierci malarza Wassilego Kandinsky'ego.
rozwiń zwiń