Świdermajer. Otwock wzmacnia więzi z tradycją

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:30
W Otwocku powstały nowe wiaty przystankowe nawiązujące do budynków, które powstały w unikatowym w skali świata - architektonicznym stylu świdermajer. Charakterystyczne domki i wille to wizytówka podwarszawskiego Otwocka. Na czym polega wyjątkowość tego stylu?
Sanatorium Przeciwgruźlicze doktora Władysława Przygody w Otwocku zbudowane w charakterystycznym stylu świdermajer
Sanatorium Przeciwgruźlicze doktora Władysława Przygody w Otwocku zbudowane w charakterystycznym stylu świdermajerFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Architektura nadświdrzańska, zwana potocznie świdermajerami, to budynki drewniane, znajdujące się głównie w regionie historycznej linii otwockiej na południu Warszawy – mówi Tomasz Trzupek z Politechniki Warszawskiej. – Typowy świdermajer składa się z dwupiętrowej bryły przykrytej dachem i z trzech stron ma dostawioną werandę, a wejście od czwartej strony, zaraz obok klatki schodowej – dodaje. 


Otwock Świdermajer 1200.jpg
Trzy powody, dla których warto odwiedzić Otwock

– Od dłuższego czasu prowadzimy akcję wpisywania do rejestru zabytków. Jedną z grup budowli drewnianych, chronionych przez nas, są tzw. świdermajery. Uważamy, że stanowią one o specyfice Mazowsza i dlatego chcemy ocalić ten typ architektury – podkreśla Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator zabytków.


Posłuchaj
03:05 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_03_25-11-20-59.mp3 Wiaty autobusowe w stylu świdermajer. Otwock kultywuje architektoniczną tradycję (Trójka do trzeciej)

 

W Otwocku niedawno zaczęły pojawiać się przystanki, zachowane w typowej nadświdrzańskiej estetyce. – Analizowaliśmy przestrzeń publiczną w mieście i doszliśmy do wniosku, że brakuje elementów charakterystycznych dla naszego miasta, czyli między innymi tych związanych z architekturą świdermajer, która jest czymś unikatowym, bardzo ważnym elementem tożsamości naszego miasta, który powinniśmy eksponować dużo większej liczbie miejsc niż dotychczas – opowiada prezydent Otwocka Jarosław Margielski. – Myślę, że większa liczba takich przystanków wzmocni więź mieszkańców z naszą lokalną historią – dodaje.

Świdermajer / Lukleo Studio

Warto dodać, że wewnątrz zdobionych wiat przystankowych, zrobionych z drewna świerkowego, wiszą tablice edukacyjne, zawierające opisy lokalnej historii i przyrody.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 19.03.2021
Godzina emisji: 11.18

mk

Czytaj także

Słoneczne stoki Sandomierza. Polskie winnice przeżywają swój renesans

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 12:40
Tradycję winiarską można poznać również w Polce. Dominikanie zapraszają chętnych do renesansowej piwnicy klasztornej, w której od wieków przechowywano wytwarzane w Sandomierzu trunki. Bracia zapewniają, że zwiedzający będą mogli liczyć na degustację w otoczeniu niezwykłych zabytków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tutaj czas płynie wolniej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 18:03
Maria urodziła się pod Warszawą i od dzieciństwa mieszkała w stolicy. Ale zawsze wiedziała, że miasto jest nie dla niej, że nie nadaje się do bloków. Kilka lat temu postanowiła przenieść się na wieś.
rozwiń zwiń