Multimedialnie i popularnonaukowo. Rok 2021 rokiem twórczości Cypriana Kamila Norwida

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 14:55
Do patronów roku 2021 – Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza – decyzją Sejmu z listopada ubiegłego roku dołączył Cyprian Kamil Norwid. 21 września będziemy obchodzić dwusetną rocznicę narodzin tego wybitnego przedstawiciela epoki romantyzmu. Już teraz trwają prace nad projektami mającymi uczcić pamięć o twórczości poety.
Cyprian Kamil Norwid
Cyprian Kamil NorwidFoto: Polona.pl

Posłuchaj
03:50 Trojka do trzeciej Cyprian Kamil Norwid 2021_03_25 14_49_17.mp3 Jak spędzimy Rok Cypriana Kamila Norwida? (Trójka do trzeciej)

 

Rok Norwida w sieci

Część z inicjatyw przygotowanych z myślą o miłośnikach poezji i rysunków Norwida to nowe przedsięwzięcia, a część to nowe odsłony tych, które prowadzone są od lat. Jak można się spodziewać, w dobie pandemii większość inicjatyw przeniosła się do Internetu. Jedną z nich jest intermedialny spektakl muzyczny na podstawie utworów Cypriana Kamila Norwida i kompozycji Fryderyka Chopina, które można zobaczyć w sieci pod tytułem ''Poezja i dobroć…i więcej nic…''.

– Norwid obracał się on wokół bardzo wysokich, wartościowych pojęć, części naszego życia takich jak piękno, dobro prawda. Zdefiniował piękno jako kształt miłości, postawę wobec świata – mówi pomysłodawczyni projektu Urszula Perlińska.

Poezja i dobroć...i więcej nic.../Wojciech Terechowicz

Z magazynów na ekrany

Jeden z największych zbiorów rękopisów i rysunków Cypriana Kamila Norwida dostępny jest w Bibliotece Narodowej. Dzięki obróbce cyfrowej możemy zobaczyć go bez wychodzenia z domu, a to dzięki cyfrowej bibliotece Polona. Znajdziemy tam gotową kolekcję cyfrową prezentującą także pierwodruki i teksty związane z Norwidem.

Jak zapowiada dyrektor placówki dr Tomasz Makowski, Biblioteka Narodowa ma zamiar pójść o krok dalej. – Planujemy w Pałacu Rzeczypospolitej prezentację najcenniejszych oryginalnych dzieł Norwida w postaci cyfrowych ekranów. Wydaje nam się, że spacerujący ogrodem Krasińskich warszawiacy oraz turyści dzięki temu będą mogli zapoznać się z tym, co jest ukryte w naszych magazynach.

Rysunek Cypriana Kamila Norwida zatytułowany "U źródła" Foto: Polona Rysunek Cypriana Kamila Norwida zatytułowany "U źródła" Foto: Polona

Norwid dla laika

Z kolei właśnie powstająca Fundacja Muzeum Norwida przygotowała w tym roku szereg publikacji przybliżających życie i twórczość poety. Opowiedział o nich norwidolog prof. Tomasz Korpysz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

– To serie publikacji popularnonaukowych, przybliżających twórcze życie Norwida czytelnikowi niespecjalistycznemu. To jest taka próba skrótowego pokazania biografii i twórczości Norwida. Pierwsza książka już się okazała, a w przygotowaniu są dwie kolejne publikacje – opisuje norwidolog.

Prof. Tomasz Korpysz zapowiedział także publikację fotokopii rękopisu "Vademecum" (zbiór poezji powstały w latach 1865-1866 – przyp. red.), która będzie gotowa w drugiej połowie roku.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 25.03.2021
Godzina emisji: 14.49

kr

Czytaj także

Stanisław Lem: człowiek, który patrzył w przyszłość ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 06:30
Był wybitnym pisarzem, który niewątpliwie wyprzedzał swoją epokę. Kiedy w połowie XX w. naukowcy szukali zastosowania dla komputerów zajmujących cały pokój, on myślał nad zagrożeniami, jakie niesie internet, smartfony czy wirtualna rzeczywistość. Rok 2021 będzie rokiem Stanisława Lema.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński w nowym serwisie internetowym portalu PolskieRadio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 09:00
Z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis internetowy składający się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia, wspomnień, wierszy w interpretacji wybitnych polskich aktorów, a także piosenek do tekstów Baczyńskiego. Strona baczynski.polskieradio24.pl wystartowała w 100. rocznicę urodzin artysty - 22 stycznia tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja Wisławy Szymborskiej trafi na Spitsbergen

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:42
Spitsbergen – ta kraina, poza śniegiem i lodem, kryje coś jeszcze. To Światowe Archiwum Arktyczne zwane też Biblioteką Końca Świata. Miejsce, w którym przechowywane są najważniejsze dokumenty świata, w tym manuskrypty z biblioteki watykańskiej oraz reprodukcje obrazów twórców takich jak Rembrandt i Munk. 8 kwietnia dołączy do nich nasza noblistka Wisława Szymborska.
rozwiń zwiń