Wojciech Młynarski: obserwator polskiej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 12:45
Dziś obchodziłby 80. urodziny. Był jednym z najwybitniejszych twórców polskiej piosenki i absolutnym mistrzem tego gatunku. Zaczynał na początku lat 60. w studenckim kabarecie "Hybrydy", by po ukończeniu studiów stać się profesjonalnym autorem piosenek, a potem także ich wykonawcą.
Młynarski był autorem ponad dwóch tysięcy tekstów: piosenek lirycznych, ballad, obrazków obyczajowych, piosenek szlagwortowych i songów politycznych, który od blisko 50 lat miał swoją wierną publiczność.
Młynarski był autorem ponad dwóch tysięcy tekstów: piosenek lirycznych, ballad, "obrazków obyczajowych", piosenek "szlagwortowych" i songów politycznych, który od blisko 50 lat miał swoją wierną publiczność.Foto: J. Konecki/ PR

Francois Martineau pap 1200.jpg
Gdyby Zbigniew Wodecki był Francuzem… Francois Martineau z niezwykłym projektem

Sam nazywał siebie "tekściarzem". Uważał, że w tym słowie nie ma nic obraźliwego, więcej – dobry tekściarz, to mistrz słowa, który umie napisać dobrą piosenkę na właściwie każdy temat. I Młynarski to potrafił jak mało kto. Łączył zabawę słowem z obserwacją społeczną, która, ku utrapieniu rządzących i cenzorów, często zamieniała się w bezlitosną satyrę polityczną.


Posłuchaj
03:16 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_03_26 12-31-37.mp3 80. urodziny Wojciecha Młynarskiego (Trójka do trzeciej)

Był niezwykle czujnym i czułym zarazem obserwatorem polskiej rzeczywistości: sam swoje piosenki nazywał niekiedy "śpiewanymi felietonami" opisując otaczający świat. "Światowe życie", "Niedziela na Głównym", "Bynajmniej", "Polska miłość", "Przyjdzie walec i wyrówna", "Róbmy swoje", "Co by tu jeszcze", "Jeszcze w zielone gramy", "Nie ma jasności w temacie Marioli" - można wymieniać dosłownie setki tytułów jego piosenek, które sam śpiewał.

Wojciech Młynarski – Niedziela na Głównym/YouTube Najlepsza polska muzyka


Posłuchaj
02:34 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_03_26 15-37-14.mp3 80. urodziny Wojciecha Młynarskiego cz. 2 (Zapraszamy do Trójki)

 

A przecież równie duży zbiór stanowią teksty, które śpiewali inni wykonawcy. Piosenki Młynarskiego w swoim repertuarze mieli i mają właściwie wszyscy najważniejsi wykonawcy polskiej estrady. Tworzył też znakomite, czasami wręcz wybitne, tłumaczenia innych poetów: Brela, Wysockiego, Brassensa, a na ich podstawie powstały głośne spektakle muzyczne.

Wojciech Młynarski – W nieciekawych czasach/YouTube Krystyna Gębska


Posłuchaj
02:15 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_03_26 16-38-57.mp3 80. urodziny Wojciecha Młynarskiego cz. 3 (Zapraszamy do Trójki)

 

– Mimo że jego piosenki były lekkie, czasem dowcipne, to uczyły też wyższych uczuć, poczucia polskości, patriotyzmu – mówi aktor Marian Opania, który często śpiewał piosenki Młynarskiego. – Ale czasem te utwory były bardzo smętne, bo obnażały nasze małości – dodaje.

Wojciech Młynarski – Co by tu jeszcze/YouTube Krystyna Gębska


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 26.03.2021
Godzina emisji: 12.31

pr

Czytaj także

Wojciech Młynarski – artysta, który przyprowadził piosenkę do człowieka

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 22:00
Urodziny Wojciecha Młynarskiego to okazja do rozmowy o jego twórczości. - Zazwyczaj w takich okolicznościach mówi się "Do życzeń dołączamy piosenkę". My do życzeń dołączmy audycję - tak Artur Andrus zapowiada specjalne wydanie "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazz Agnieszki Wilczyńskiej z tekstami Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 11:00
Późną porą w Trójkowym studiu gościła wokalistka jazzowa Agnieszka Wilczyńska. "Tutaj mieszkam" - tak zatytułowana jest jej ostatnia płyta - muzycznie wypełniła audycję. Płyta nie byle jaka, bo teksty do niej napisał sam Wojciech Młynarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie będziemy już razem przebywać tego szlaku

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 02:05
"Trudno w to uwierzyć, że nie będziemy już razem przebywać tego szlaku" – powiedział Jerzy Satanowski, poproszony o wspomnienie obecności Piotra Machalicy w Teatrze Atelier w Sopocie.
rozwiń zwiń