Krzysztof Penderecki we wspomnieniach. Mija rok od śmierci kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 14:40
Muzycy na całym świecie wspominają Krzysztofa Pendereckiego w pierwszą rocznicę śmierci. Wielu z nich oddaje także hołd maestro. Nie inaczej będzie podczas koncertu "Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum", organizowanego w ramach 25. Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Jak kompozytor zapisał się we wspomnieniach? 
Krzysztof Penderecki
Krzysztof PendereckiFoto: Shutterstock/wjarek

"To może banalne, ale bez pięknych melodii nie ma muzyki. Nie wiem, jaka będzie ludzkość w przyszłości, ale chciałbym, żeby moja muzyka została. Tak, jak Chopinowska. Czasy się zmieniają, a muzyka Chopina pozostaje. Chciałabym, żeby moja też została", mówił w jednej z rozmów Krzysztof Penderecki. 

Posłuchaj
03:30 PR3_MPLS 2021_03_29-14-34-53_Penderecki.mp3 Krzysztof Penderecki we wspomnieniach (Trójka do trzeciej)

krzysztof penderecki 1200 PAP.jpg
Pierwsze wielkie symfoniczne dzieło Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof Penderecki we wspomnieniach 

– Penderecki to postać złożona z paradoksów. Wielkość, która uciekała przed wielkością. Człowiek otoczony ludźmi i lgnący do nich, ale nie potrzebujący uwielbienia. Ciekawiło go wszystko, co dobre. Nie zamykał się w swoim świecie, przez co jego wielkość była tak imponująca – wspomina Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia.

 – Był człowiekiem skromnym, cichym, zanurzonym w swoich myślach i muzyce. Jednocześnie bardzo ciekawym świata i zainteresowany tym, co działo się wokół niego – dodaje Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego. 

Krzysztof Penderecki – Klasyk awangardy / Culture.pl

"Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum"

Pamięci kompozytora poświęcono koncert zatytułowany "Beethoven i Penderecki. Sfera sacrum". – Krzysztof Penderecki wielokrotnie gościł na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W programie koncertu, poświęconego kompozytorowi, znalazł się utwór dedykowany ofiarom obydwu wojen światowych oraz skomponowane przez maestro "Hymn do świętego Daniiła" oraz "Psalmy Dawida". Utwory pod dyrekcją Michała Klauzy wykona Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie – mówił Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Krzysztof Penderecki - Agnus Dei / Filharmonia Narodowa

Transmisja z 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena dostępna będzie w radiowej Dwójce oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia. Początek koncertu 29 marca 2021 roku o godzinie 19.30. 


***

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału: Monika Suszek
Data emisji: 29.03.2021
Godzina emisji: 14:34

zch