Ptaki o inteligencji trzyletniego dziecka. Odwiedziny w papugarni

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:25
Instytucje kultury pozostają zamknięte, jednak nie trzeba rezygnować z każdej rozrywki. Wybierając się na wiosenny spacer, można na przykład poszerzyć swoją wiedzę z biologii. Ciekawym miejscem może się ku temu okazać papugarnia. Jedna z nich działa w Zielonej Górze. Mieszkającymi na jej terenie ptakami opiekuje się miłośnik zwierząt, Sebastian Bysa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

W zielonogórskiej papugarni można z bliska obserwować ponad dwadzieścia gatunków ptaków. – Witają nas Dyduś, Romek i Julka. To rozrabiaki, które kochają biżuterię, kradną wiertła i do złudzenia naśladują ludzką mowę – usłyszeliśmy w materiale. – Jesteśmy w miejscu, gdzie mieszkają egzotyczne papugi. Zarówno te małe, jak i największe z nich. Te ptaki mają swoje charaktery, potrafią się obrażać i strzelać fochy. Nienawidzą też obcinania pazurów tak bardzo, że potrafią się na mnie gniewać nawet przez dwa tygodnie – opowiadał z uśmiechem Sebastian Bysa, opiekun zwierząt.

Posłuchaj
03:21 PR3_MPLS 2021_03_30-11-19-55_papugaria.mp3 Mieszkańcy zielonogórskiej papugarni (Trójka do Trzeciej)

 

Mieszkańcy papugarni

– Największym miłośnikiem przytulania, ale też ogromnym łobuzem jest Romek. To największa papuga w papugarni. Zabiera nam wszystkie gąbki i inne przyrządy, które służą do utrzymania czystości tego miejsca. Fascynują go też wiertła, wiertarki i wszystkie inne błyszczące elementy. Jest młodą papugą, ma dopiero pięć lat. Ptaki z jego gatunku dożywają nawet osiemdziesięciu. Mam więc nadzieję, że spędzimy ze sobą jeszcze sporo czasu. Romek jest mocno związany. Poznaje bliskie osoby i potrafi okazać sympatię. Szacuje się, że takie papugi mają umysł około trzyletniego dziecka. Jest bardzo bystry i potrafi zaskoczyć – wyjaśnił właściciel. 

Miejsce, które rozwija 

Chętnych do odwiedzin nie brakuje. – Dzieci lubią to miejsce. Zachęca je do tego, by przebywać ze zwierzętami. Uczy też empatii i sympatii, nie tylko do ptaków – mówiła mama młodych odkrywców. 

– Papugi potrafią być jednak charakterne i się pogniewać. Najlepszym lekarstwem na papuziego focha jest przekupstwo. Najlepiej sprawdzają się smakołyki, a szczególnie orzeszki – podsumowuje pan Sebastian. 

TvZG.pl - W sobotę leć do Rio / Wiadomości Zielona Góra

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Karolina Kamińska
Data emisji: 30.03.2021
Godzina emisji: 11.19

zch


Czytaj także

Jak długi jest język dzięcioła?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 10:13
Goście tego wydania "Myślidziecka 3/5/7", to ludzie, którzy często zadzierają głowę i patrzą w górę. Czego wypatrują?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parkowe biegi na orientację: rodzinna rozrywka w czasach zarazy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 14:00
Aktywność i zachowanie dobrej kondycji fizycznej wydatnie zwiększają szanse na uniknięcie koronawirusa lub przejście go w sposób bezobjawowy. To jeden z powodów, dla którego ograniczenia związane z pandemią nie wykluczają możliwości ruchu na świeżym powietrzu.
rozwiń zwiń