Naukowcy z Olsztyna chcą zasadzić las... na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 14:40
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego stworzyli "Kapsułę Nowego Życia". Dzięki niej możliwe będzie przekazanie warunków niezbędnych do uprawy i rozwoju roślinności w trudnych warunkach. Jedno ze środowisk mogą stanowić pustynie lub inne planety. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Pionierskie badania prowadzi dwoje doktorantów. Wyniki ich pracy mogą stanowić przełom nie tylko dla naukowców NASA, ale też dla społeczeństw zmagających się z głodem w trudnych, pustynnych warunkach. – Gdy technologia będzie już dostępna, a na Marsie pojawi się pierwsze osiedle, nasza kapsuła mogłaby pomóc zaaklimatyzować się wielu gatunkom roślin. Sporo słyszy się ostatnio o uprawach hydroponicznych, czyli takich, które nie potrzebują gleby. Jeśli chcielibyśmy w przyszłości przekształcić atmosferę marsjańską i dostosować ją do potrzeb człowieka, prędzej czy później potrzebne będą drzewa. To rośliny, które potrzebują jednak żyznej gleby, bogatej w wodę. Naszym zadaniem jest stopniowe przystosowywanie i rozwijanie roślin podstawowych, takich jak trawa, by przygotować je do życia w trudniejszych warunkach. Uważamy, że nasze badania mogą doprowadzić do tego, że kiedyś na Marsie uda się zasadzić drzewa – wyjaśnia Izabela Świca, naukowiec z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.  


Posłuchaj
03:06 PR3_MPLS 2021_03_30-14-33-03_las_na_marsie.mp3 Naukowcy z Olsztyna zasadzą las... na Marsie (Trójka do Trzeciej)

uprawa hydroponiczna sałata Pixabay 1200.jpg
Rośliny hodowane w roztworze wodnym. Czy to przyszłość dla rolnictwa?

Kapsuła Nowego Życia 

– "Kapsuła Nowego Życia" to projekt realizowany od kilku lat przez zespół młodych naukowców. Stworzyli już modelowy fotobioreaktor, czyli wspomnianą kapsułę. Projekt, który realizują, nie dotyczy jedynie zalesiania Czerwonej Planety. Pomoże także przekształcić tereny pustynne i zagospodarować je pod uprawy. Patrząc dalekosiężnie, może okazać się, że z pomocą tych badań uda się wysłać rośliny w kosmos – opowiada profesor Marcin Dębowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Drzewa na Marsie? 👨‍🚀👩‍🚀🌳🌳 Badania, które prowadzą nasi młodzi naukowcy, mogą pomóc w terraformowaniu czerwonej planety. Badania przysłużą się też do użyźniania jałowych pustynnych gruntów. #UWM #Mars #Badania

Opublikowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie Wtorek, 30 marca 2021

Jak działa kapsuła? 

– Kapsuła to urządzenie, które porośnięte jest od góry glonami. By te mogły rosnąć, potrzebują dwutlenku węgla. Dostarczają go im znajdujące się niżej grzyby. Rośliny prowadzą swoje procesy, w wyniku których powstają ocieki. Można nimi zasilać glebę i poprawiać jej jakość. Nie wiem, czy nasza kapsuła przyczyni się do zalesienia Marsa. Mam jednak nadzieję, że wkład w ten projekt będzie zalążkiem dla kolejnych naukowych dokonań w przyszłości – podsumowuje Izabela Świca. 

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 30.03.2021
Godzina emisji: 14.33

zch

Czytaj także

Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 14:00
Po trwającym ponad pół roku locie, w środę 18 lutego, ok. godz. 22 czasu polskiego, na Marsie wyląduje łazik Perseverance. To najbardziej zaawansowany technicznie pojazd, jaki NASA wysłała na Czerwoną Planetę. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy na Marsie możliwe jest życie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Meteorologii. Próby przewidzenia pogody są stare jak świat

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 12:39
Często o niej rozmawiamy i na nią narzekamy, jednak nie wiemy, skąd właściwie się bierze – mowa o prognozie pogody. 23 marca obchodzimy Światowy Dzień Meteorologii, a to dobra okazja, by zajrzeć za kulisy działalności Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce.
rozwiń zwiń