"Back Song". Nowy – stary trend na słuchanie piosenek od tyłu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 11:30
"Back Song", czyli odtwarzanie utworów muzycznych od tyłu, to trend cieszący się sporą popularnością wśród nastolatków. Szacuje się, że już co piąty z nich właśnie w ten sposób słucha muzyki. Co daje odtwarzanie piosenek od końca i dlaczego jest tak popularne? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

– Od kilku lat słucham muzyki w ten sposób. Zaczęło się niewinnie. Kolega pokazał mi, jak od tyłu brzmi jeden z polskich utworów. Później sam zacząłem przesłuchiwać kolejnych piosenek i tak stało się to moją pasją. Podoba mi się, że w pozornie zwykłych utworach można w ten sposób odnaleźć ukryty przekaz. Wiele piosenek zawiera słowa lub całe zdania, które słyszalne są tylko, gdy odtworzy się je odwrotnie, czyli od końca do początku. Uważam, że to najlepszy aspekt słuchania muzyki w ten sposób – opowiada Stanisław Jurki, miłośnik "Back Songu". Skąd taka popularność nowego trendu? – Chodzi o to, by wyłamać się z mainstreamu. Muzyki może słuchać każdy. Wiele osób chce postępować nieszablonowo i wykonywać zwykłą czynność w zupełnie inny sposób – dodaje. 

Posłuchaj
03:39 PR3_MPLS 2021_04_01-11-23-08_muzyka_od_tyłu.mp3 Back Song, czyli piosenki słuchane od tyłu (Trójka do Trzeciej)

 

Nowy trend 

– Badania wykazują, że co piąta osoba w wieku 15–24 lat słucha muzyki od tyłu. Trend zyskał w ostatnim czasie na popularności, głównie dzięki portalom społecznościowym. Wiele młodych osób równie chętnie ogląda też w ten sposób teledyski – mówi Grzegorz Szymański ze Szkoły Głównej Handlowej. 

Dawid Podsiadło - Nie ma Fal OD TYŁU / nie Marzec

Aplikacja 

Od połowy stycznia na jednym z duńskich uniwersytetów trwają prace nad aplikacją, która umożliwiałaby słuchanie od tyłu piosenek z ogromnej bazy ponad dwóch milionów utworów. Podobna aplikacja powstaje też w Polsce. – Będzie miała te same funkcje, które mają inne programy dostępne na rynku. Co ważne, będzie zupełnie darmowa. Zależy nam na tym, by więcej osób zaczęło słuchać muzyki od tyłu. To naprawdę ciekawa zabawa – podsumowuje Grzegorz Adamczyk, współtwórca aplikacji do streakingu piosenek od tyłu.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału: Paweł Turski
Data emisji: 01.04.2021
Godzina emisji: 11.23

zch

Czytaj także

Co można znaleźć na targu staroci?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 12:40
Ponownie zamknięte są m.in. muzea, galerie i kina. Chętnym do zażycia kultury pozostają spacery i związane z nimi urozmaicenia. Jednym z nich może być wizyta na targu staroci. Można się na nim zetknąć się zarówno ze sztuką jak i z antykami. Jakie skarby można znaleźć na targu? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ptaki o inteligencji trzyletniego dziecka. Odwiedziny w papugarni

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:25
Instytucje kultury pozostają zamknięte, jednak nie trzeba rezygnować z każdej rozrywki. Wybierając się na wiosenny spacer, można na przykład poszerzyć swoją wiedzę z biologii. Ciekawym miejscem może się ku temu okazać papugarnia. Jedna z nich działa w Zielonej Górze. Mieszkającymi na jej terenie ptakami opiekuje się miłośnik zwierząt, Sebastian Bysa. 
rozwiń zwiń