Klenczon i Krawczyk – święto obu artystów w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 12:38
We wtorek 7 kwietnia mija 40 lat od tragicznej śmierci Krzysztofa Klenczona, współzałożyciela Czerwonych Gitar, nazywanego także "polskim Lennonem". Portal polskieradio24.pl przygotował specjalny serwis poświęcony artyście. To nie wszystkie nowości – na stronie internetowej Polskiego Radia można słuchać muzycznych kanałów wypełnionych twórczością zarówno Krzysztofa Klenczona, jak i zmarłego w poniedziałek Krzysztofa Krawczyka.
Krzysztof Klenczon i Krzysztof Krawczyk
Krzysztof Klenczon i Krzysztof KrawczykFoto: PAP/Ireneusz Radkiewicz/Forum/Lech Pempel

Klenczon_1200x660.jpg
Krzysztof Klenczon – serwis specjalny Polskiego Radia [ZOBACZ]

Kompendium wiedzy

Serwis specjalny poświęcony Krzysztofowi Klenczonowi został uruchomiony 7 kwietnia, czyli równo 40 lat po odejściu lidera Czerwonych Gitar. – Jest to serwis bardzo kompleksowy. To kompendium wiedzy dla początkujących fanów Klenczona, ale też coś, co może ucieszyć tych, którzy znają i kochają go od dawna – opisuje Krzysztof Czaja z portalu polskieradio24.pl. – Są tam piosenki w wersjach studyjnych, koncertowych oraz w wykonaniu innych artystów. Są tam też informacje dotyczące życia i kariery oraz wypowiedzi bliskich i współpracowników, z którymi artysta miał okazję grać i którzy pisali dla niego teksty – wymienia. 

Posłuchaj
05:03 2021_04_07 12_34_34_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 K. Klenczon i K. Krawczyk – specjalne kanały muzyczne i serwis specjalny Polskiego Radia (Trójka do trzeciej)

 

Z myślą o tych, którzy wolą skupić się wyłącznie na muzyce Krzysztofa Klenczona, Polskie Radio przygotowało "Radio Klenczon" – kanał muzyczny, gdzie utworów członka grup Czerwone Gitary Niebiesko-Czarni, Pięciolinie, i Trzy Korony można słuchać niemal "na okrągło". 

Słuchaj "Radia Klenczon" --->

Niespodzianki historii

Krzysztof Klenczon zakończył swoje życie tragicznie, w wieku zaledwie 39 lat. 7 lutego 1981 roku, wracając z koncertu charytatywnego w klubie Milford w Chicago, jego samochód uległ wypadkowi. Ranny artysta trafił do Szpitala św. Józefa w tym samym mieście, gdzie dokładnie po dwóch miesiącach zmarł.

Podobno ostatnią osobą (poza żoną), z którą Klenczon rozmawiał, zanim feralnego wieczoru wsiadł do samochodu, był Krzysztof Krawczyk, także wówczas próbujący swoich sił za oceanem. W świetle informacji o śmierci Krzysztofa Krawczyka, która dotarła do nas 5 kwietnia, można stwierdzić, że historia, po wielu latach, połączyła obu muzyków ponownie.

Piosenki Krzysztof Krawczyka na specjalnym kanale Polskiego Radia. Posłuchaj ---> 

W tych okolicznościach Krzysztof Krawczyk został drugim artystą, którego muzyki można słuchać na specjalnie przygotowanym kanale – Jeżeli chodzi o Krzysztofa Krawczyka, przygotowaliśmy antologię piosenek, które śpiewał z Trubadurami, z Izomorf 67 – zespołem, który zafunkcjonował krótko w latach 60., no i ogromną bibliotekę piosenek, które śpiewał przez sześć dekad, w których zaskakiwał nas zarówno od strony interpretacyjnej, jak i od strony repertuaru, po który sięgał – zdradza Piotr Wawrowski z Informacyjnej Agencji Radiowej.

***

Tytuł audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Goście: Piotr Wawrowski (Informacyjna Agencja Radiowa), Krzysztof Czaja (portal polskieradio24.pl)
Autor materiału dodatkowego: Wojciech Dorosz
Data emisji: 07.04.2021
Godzina emisji: 12.34

kr

 

Czytaj także

Krzysztof Krawczyk w Nashville. Rozmowa z Korneliuszem Pacudą

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 14:40
Krzysztof Krawczyk (1946-2021) przez pół wieku obecności na scenie poruszał się w rozmaitych gatunkach muzyki. W jego dyskografii można znaleźć zarówno utwory popowe, jak i swingowe, bluesowe, rockandrollowe, folkowe, no i country. O romansie artysty z tym ostatnim i amerykańskim etapie kariery opowiedział Korneliusz Pacuda – dziennikarz i krytyk muzyczny, popularyzator muzyki country i autor audycji "Wszystkie drogi prowadzą do Nashville".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Krawczyk we wspomnieniach. Jaki był muzyk?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 11:30
Utalentowany muzyk, serdeczny, ciepły człowiek. Piosenkarz, gitarzysta, kompozytor, jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów polskiej sceny muzycznej. Zmarł Krzysztof Krawczyk. Jakie wspomnienia pozostawił po sobie artysta? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Godzina z najlepszym barytonem polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 19:15
W poniedziałek po południu w wieku 74 lat Krzysztof Krawczyk (1946 - 2021) odszedł do największej z orkiestr. To właśnie jemu poświęciliśmy najnowszą odsłonę audycji "W tonacji Trójki", którą w zastępstwie za Piotra Barona poprowadziła Aleksandra Kaczkowska. Program wypełniły jednak nie największe przeboje, lecz mniej znane perełki najlepszego i najbardziej rozpoznawalnego barytonu polskiej sceny.
rozwiń zwiń