Rynek sztuki przenosi się do internetu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 13:30
Jak informuje raport firmy Art Basel, zajmującej się organizacją aukcji sztuki oraz banku inwestycyjnego UBS (Union Bank of Switzerland), w roku 2020 wartość sprzedaży dzieł sztuki na świecie wyniosła ponad 50 miliardów dolarów! Dużo, ale... o 20 procent mniej niż w roku 2019. Za to podwoiła się sprzedaż dzieł sztuki online!
Zdjęcie ilustracyjne  aukcja internetowa
Zdjęcie ilustracyjne / aukcja internetowa Foto: pxhere.com

Ai-Da robot artysta sztuczna inteligencja, FORUM 1200.jpg
Sztuczna inteligencja zastąpi artystów? Wystawa prac stworzonych przez robota

Tak naprawdę można się było tego spodziewać: światowa pandemia przyhamowała rynki, a zarazem spowodowała, że handel przeniósł się do sieci. A rynek dzieł sztuki, choć niewątpliwie piękniejszy od innych, rządzi się tymi samymi prawami. A jak było w Polsce? Śmiało można powiedzieć, że rynek sztuki przenosi się do internetu.


Posłuchaj
04:26 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_04_08-14-17-57.mp3 Jak obecnie wygląda rynek sztuki? (Trójka do trzeciej)

– Na początku roku 2020 planowaliśmy 100 aukcji, ale ostatecznie zwiększyliśmy ich liczbę do 150 – mówi Agata Szkup z Domu Aukcyjnego DESA Unicum. – Aukcjoner normalnie prowadzi aukcję, jest ona transmitowana, więc można się poczuć jak na sali aukcyjnej – tłumaczy.

Z kolei tradycyjne targi sztuki przeżywają kryzys: z planowanych 365 imprez tego typu na całym świecie, aż blisko 60 procent zostało odwołanych. – Nie została wypracowana żadna rewolucyjna formuła, która by przyciągała dużą liczbę internautów czy też odwiedzających – wskazuje Rafał Kamecki, prezes artinfo.pl.

– Aukcje online są bardzo wygodne, jednak osobom początkującym na tym rynku zalecam szczególną ostrożność. Zarówno odnośnie merytorycznej decyzji: "co ja chcę kupić i dlaczego?", jak i tego, żeby kupić dzieło bez żadnych wad, dzieło autentyczne – radzi Radosław Kwaśnicki, prawnik i kolekcjoner sztuki.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 08.04.2021
Godzina emisji: 14.17

pr

Czytaj także

Rośnie popularność polskich dzieł sztuki. W które prace warto zainwestować?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 11:30
Rynek dzieł sztuki w Polsce nieustannie rośnie. Prace polskich twórców cieszą się sporym zainteresowaniem i stale zyskują na wartości. Inwestorów nie brakuje. Którzy artyści cieszą się obecnie największą popularnością? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malarsko-dźwiękowy świat Kandinsky'ego

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 12:40
"Usłyszeć kolory i zobaczyć dźwięki" to dźwiękowo-wizualny eksperyment paryskiego Centrum Sztuki Pompidou. Nowatorski projekt powstał w ramach wirtualnej wystawy "Sounds Like Kandinsky", zorganizowanej z okazji 155. rocznicy śmierci malarza Wassilego Kandinsky'ego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rana" na elewacji włoskiej galerii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 11:24
Od 15 marca we Włoszech z powodu COVID-19 znów zamknięte są muzea i galerie, podobnie jak sale koncertowe kina i teatry. We Florencji jeden z najbardziej znanych artystów street artu – JR - iluzorycznie "rozpruł" ściany tamtejszej galerii sztuki Palazzo Strozzi. 
rozwiń zwiń