Twórczość księdza Józefa Tichnera. Drogowskaz dla pokoleń?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:20
Porywał młodzież i inspirował rzesze ludzi. Czy w dobie internetu filozofia księdza Tischnera jest nadal atrakcyjna dla odbiorców? Ukazał się tom niepublikowanych dotąd wykładów filozofa "Józef Tischner. Miłość w czasach niepokoju". Z autorką zbioru, Joanną Podsadecką, rozmawiał Kuba Jamrozek.
Okładka książki Józef Tischner. Miłość w czasach niepokoju
Okładka książki "Józef Tischner. Miłość w czasach niepokoju"/Foto: Materiały prasowe

Joanna Podsadecka zafascynowała się postacią księdza Tischnera już jako nastolatka. Wpływ twórczości filozofa na jej życie skłonił ją do zebrania jego niepublikowanych wykładów. W ten sposób powstała książka "Józef Tischner. Miłość w czasach niepokoju".

Posłuchaj
03:37 PR3_MPLS 2021_04_09-11-15-15_Tischner.mp3 Myśli ks. Józefa Tischnera. Inspiracja dla pokoleń? (Trójka do Trzeciej)

 

Najpierw filozof, później ksiądz

Ksiądz Tischner lubił spotkania z innymi ludźmi. Sam mówił o sobie "Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem". Jak jego twórczość byłaby odbierana we współczesnych czasach?

– Jestem żywym dowodem na to, że myśli księdza Tischnera są atrakcyjne dla młodych ludzi. Dziś jestem już po trzydziestce. Od nastoletnich czasów, na różnych etapach życia, wracałam do jego tekstów. Czułam się nimi podbudowana. Znalazłam autora, który pomagał mi budować świat. Uważam, że dziś, dla młodych ludzi, może być on czułym przewodnikiem po świecie, za którym tęsknimy. Jego myśli dowartościowują. Dają nam to, czego wielu z nas ciągle szuka – tłumaczyła Joanna Podsadecka.

"Miłość w czasach niepokoju" Niepublikowane wykłady Józef Tischner, Joanna Podsadecka Filozof z Łopusznej o miłości...

Opublikowany przez Bajbuk Wtorek, 2 marca 2021

Filozofia Tischnera

Ksiądz Józef Tischner uważany jest za jednego z najbardziej twórczych myślicieli współczesnej Polski. "Postanowiłem, że będę opisywał świat, a nie go zmieniał. Ci, którzy starają się go zmieniać, zazwyczaj popadają w kłopoty. Okazuje się, że albo zmienili za dużo, albo za mało. W końcu wychodzi na to, że to ich świat zmienia i oczywiście nic z tego nie wynika" – mówił w jednej z rozmów. 

"Józef Tischner. Miłość w czasach niepokoju"

Książka "Józef Tischner. Miłość w czasach niepokoju" to zbiór niepublikowanych dotąd wykładów filozofa. Zbiór pełen jest przemyśleń, opisów doświadczeń, górskich anegdot i tajemnicy spotkania. 

Ksiądz profesor Józef Tischner, wybitny teolog, kapłan Archidiecezji Krakowskiej, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowca i publicysta. Chętnie wracał w rodzinne strony, czyli do Starego Sącza. Głosił tam kazania w klasztorze klarysek i rozmawiał z ludźmi. Zmarł 28 czerwca 2000 roku w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 09.04.2021
Godzina emisji: 11.15

zch