Świat odkryje Cypriana Kamila Norwida? Niezwykły film!

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 14:43
– Bracia Quay przedstawiają Norwida nie jako poetę wyklętego, bo nie chodzi o figurę modernistyczną, ale raczej poetę z marginesu, który dla swojej sztuki nie chciał iść na żadne kompromisy – mówi Krzysztof Cieślik z Instytutu Książki, opowiadając o filmie "Vade-mecum".
Rzeźba w drewnie przedstawiająca Cypriana Kamila Norwida, dłuta Julii Ringel Keilowej
Rzeźba w drewnie przedstawiająca Cypriana Kamila Norwida, dłuta Julii Ringel KeilowejFoto: PAP/CAF

"Sokół ze złamanym skrzydłem" Cyprian Kamil Norwid, polona.pl "Sokół ze złamanym skrzydłem" Cyprian Kamil Norwid, polona.pl

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji na zlecenie Instytutów Książki i Kultury Polskiej w Londynie powstał krótkometrażowy film animowany "Vade-mecum", jego premiera odbędzie się w poniedziałek o godz. 19.00 w internecie. 

Posłuchaj
03:02 PR3_MPLS 2021_04_12-14-35-32 Norwid.mp3 Cyprian Kamil Norwid bohaterem animacji. Jak poetę postrzegają obcokrajowcy? (Trójka do trzeciej)

 – Bruno Schultz to pisarz, dzięki któremu zainteresowaliśmy się polską literaturą. Teraz przyszedł czas na Norwida. Odkryliśmy go dzięki filmowi Andrzeja Wajdy "Popiół i diament". Gdyby nie film, nadal pewno byśmy o Norwidzie nic nie wiedzieli, dlatego zrobiliśmy film dla tych, którzy go nie znają. Nie wnosi on nic odkrywczego dla Polaków. To film, który odkrywa i przedstawia Norwida światu – opowiada Timothy Quay. 


 Rękopis przygotowany do druku przez Cypriana Norwida, polona.pl Rękopis przygotowany do druku przez Cypriana Norwida, polona.pl

Punktem wyjścia opowieści stała się biografia poety, która – jak przyznaje drugi z braci, Stephen Quay – jest bezapelacyjnie ponura. – W 12 minut przedstawiamy wszystko, co może zainteresować widza nieznającego Norwida: jego poezję, grafiki i rysunki. Pokazujemy też fragment znanego na świecie filmu "Popił i diament". Chcemy zainteresować widza, aby po filmie sam wrócił do poety. To reklama, której za życia brakowało artyście. Myślę, że oglądając film, powiedziałby: dobra robota, panowie – ocenia współautor "Vade-mecum". 

Reżyserami produkcji "Vade-mecum" są Stephen i Timothy Quay, bracia będący laureatami wielu festiwali filmowych, m.in. Locarno International Film Festival, Melbourne International Film Festival, Krakow Film Festival, Brussels International Festival of Fantasy Film. Byli również nominowani do Złotej Palmy w Cannes za film "Ulica krokodyli" na podstawie prozy Brunona Schulza. 

CINECITY Brighton Film Festival/Street of Crocodiles excerpt


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 12.04.2021
Godzina emisji: 14.35

gs

Czytaj także

Kto zapomniał o poecie? Cyprian Kamil Norwid

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 13:05
– Norwid jest jednym z najwybitniejszych reprezentantów odwołań do twórczości chrześcijańskiej w Polsce. Należy zastanowić się, czy powinien być nazywany czwartym wieszczem? Czy literatura polska w ogóle takiego potrzebuje? Wiąże się z tym dyskusja o niezrozumieniu jego twórczości – w "Trójce literackiej" mówił prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja Wisławy Szymborskiej trafi na Spitsbergen

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:42
Spitsbergen – ta kraina, poza śniegiem i lodem, kryje coś jeszcze. To Światowe Archiwum Arktyczne zwane też Biblioteką Końca Świata. Miejsce, w którym przechowywane są najważniejsze dokumenty świata, w tym manuskrypty z biblioteki watykańskiej oraz reprodukcje obrazów twórców takich jak Rembrandt i Munk. 8 kwietnia dołączy do nich nasza noblistka Wisława Szymborska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kariera Nikodema Dyzmy" za oceanem. Zwycięski przekład polskiej tłumaczki

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:30
Ewa Małachowska-Pasek i Megan Thomas zostały tegorocznymi laureatkami nagrody translatorskiej Instytutu Książki oraz Instytutów Kultury Polskiej w Londynie i w Nowym Jorku za przekład na język angielski "Kariery Nikodema Dyzmy" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Na czym polega fenomen i ponadczasowość powieści?
rozwiń zwiń