Sztuka sztucznej inteligencji – ile jest warta?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 12:45
Rozwój sztucznej inteligencji sporo namieszał na rynku sztuki. Doszedł bowiem już do takiego etapu rozwoju, że roboty mogą tworzyć sztukę, która jest wystawiana w poważnych galeriach i sprzedawana na aukcjach. A więc wieszamy na ścianie obraz robota Ai-Da obok Picassa i już? To chyba jednak nie jest takie proste...
Ai-Da - robot- artysta, który posługuje się sztuczną inteligencją.
Ai-Da - robot- artysta, który posługuje się sztuczną inteligencją. Foto: MATTHEW STOCK / FORUM

wood-guitar-red-hammer-color-piano-801066-pxhere.jpg
Rynek sztuki przenosi się do internetu

Fakt, że pojawiła się cała grupa entuzjastów i inwestorów gotowych wyłożyć pieniądze, i to niemałe, za twórczość artystyczną (głównie obrazy) sztucznej inteligencji to dopiero początek – kłopotów. Bo komu należy się zapłata? Wszak AI nie posiada osobowości prawnej, a tym bardziej konta? Czy więc przekazać pieniądze właścicielowi? A co z programistą, który stworzył "algorytm twórczy"? I twórcami dzieł, które zostały wykorzystane przy pisaniu owego algorytmu?


Posłuchaj
04:25 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_04_12 12-34-06.mp3 Czy sztuczna inteligencja podbije rynek sztuki? (Trójka do trzeciej)

Okazało się także, że ludzie gorzej oceniają sztukę, kiedy dowiadują się, że jej twórcą jest sztuczna inteligencja. – Sama informacja, kto jest autorem ma już wpływ na szacowanie wartości – potwierdza dr Paweł Fortuna z katedry psychologii eksperymentalnej KUL. – Prawdopodobnie dlatego, że osoby badane wykluczają robota z kategorii ludzkich artystów – przypuszcza.

Jeśli jednak ludzie zobaczą humanoidalnego robota przy pracy i na dodatek ten robot jest "ładny", wtedy ocena dzieła rośnie! – Robot, na którego można spojrzeć i którego "urodę" można ocenić, jest już lokowany w okolicach malującej szympansicy Lucy – opisuje dr Fortuna. – Czyli widząc humanoidalne rysy, przypisuje się zdolność do doświadczania, odbierania emocji – wyjaśnia.

Ai-Da – Drawing/YouTube Ai-Da Robot


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 12.04.2021
Godzina emisji: 12.34

pr

Czytaj także

Rośnie popularność polskich dzieł sztuki. W które prace warto zainwestować?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 11:30
Rynek dzieł sztuki w Polsce nieustannie rośnie. Prace polskich twórców cieszą się sporym zainteresowaniem i stale zyskują na wartości. Inwestorów nie brakuje. Którzy artyści cieszą się obecnie największą popularnością? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczna inteligencja zastąpi artystów? Wystawa prac stworzonych przez robota

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 11:25
Sztuczna inteligencja odgrywa w sztuce coraz większą rolę. Londyńskie Design Museum organizuje pierwszą wystawę prac, w całości stworzonych przez artystkę-robota. Wydarzenie cieszy się dużą popularnością. Czy sztuczna inteligencja okaże się konkurencją dla artystów?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rana" na elewacji włoskiej galerii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 11:24
Od 15 marca we Włoszech z powodu COVID-19 znów zamknięte są muzea i galerie, podobnie jak sale koncertowe kina i teatry. We Florencji jeden z najbardziej znanych artystów street artu – JR - iluzorycznie "rozpruł" ściany tamtejszej galerii sztuki Palazzo Strozzi. 
rozwiń zwiń