Arcydzieło Jana Gossaerta dostępne w smartfonach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 11:25
Flamandzkie arcydzieło "Adoracja", autorstwa Jana Gossaerta, podziwiać można w niespotykanym dotychczas zbliżeniu. To pierwsza w historii miniwystawa zaprojektowana z myślą o smartfonach, tabletach i najmłodszej publiczności. Prócz doznań wizualnych prezentacja zapewnia także wrażenia dźwiękowe – wkomponowane w obraz, muzykę i wiersze. 
Obraz Jana Gossaera prezentowany był na wystawie  Sensing the Unseen w Londynie
Obraz Jana Gossaera prezentowany był na wystawie "Sensing the Unseen" w LondynieFoto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAG

Londyńska Galeria Narodowa zaprasza do odwiedzania nowoczesnej miniwystawy. Wydarzenie dosłownie zostało skrojone na miarę potrzeb współczesnych użytkowników, korzystających z technologii mobilnych. Chętni mogą podziwiać dzieło i wszystkie jego szczegóły za pomocą smartfonów i tabletów.

 

Posłuchaj
02:55 PR3_MPLS 2021_04_13-11-19-37_galeria_londynska.mp3 Arcydzieło Gossaerta pod lupą. I to w smartfonie (Trójka do Trzeciej)

wystawa ilustracje galeria kobieta shutter 1200 Rawpixel.jpg
Galerie online. Nowy Jork, Los Angeles, Moskwa

"Adoracja" 

– Nie widzimy zwyczajowej stajenki, ale ogromny rozpadający się pałac zbudowany z cegieł. Gdzieniegdzie widoczne są fragmenty wyrafinowanych dekoracji, które sugerują, że był to budynek pełen przepychu. Obecnie jednak porastają go drzewa i zarosła. Wszystko się rozpada i zaraz zostanie doszczętnie zniszczone. Dzień obecny przynosi jednak coś zupełnie nowego – wyjaśnia Suzann Foister, wiceszefowa National Gallery w Londynie. 

Sztuka w smartfonie

Twórcy instalacji planowali umożliwić jej podziwianie osobom odwiedzającym muzeum stacjonarnie. Jednak ze względów pandemicznych postanowiono przenieść wystawę do wirtualnej rzeczywistościDzięki temu chętni z całego świata mogą podziwiać dzieło w przybliżeniu, na które nie mogliby sobie pozwolić w innych warunkach. Wystarczy powiększyć obraz na ekranie smartfona. – Wszystkie przedstawione na obrazie oblicza są bardzo ludzkie. To ważne dla tej historii cecha. Król ma siwe włosy, a Gossaert dodał mu na twarzy jeszcze brodawkę. Postaci nie są wyidealizowane, a ich świat właśnie w tamtej chwili ulega zmianie. Gossaert ujął w obrazie świat, w którym ziemia i niebiosa gwałtownie się ze sobą zderzają – dodaje.

Sztuka ukryta

W cyfrowej wersji dzieła pracownicy galerii ukryli dźwięki, szmery i szelesty, a także wiersz, którego autorką jest nigeryjsko-brytyjska poetka. Na razie wszystkie tajemnice niezwykłego dzieła można odkrywać za pomocą urządzeń mobilnych. National Gallery planuje jednak ponownie otworzyć swoje drzwi w połowie maja. Wirtualna podróż będzie więc również możliwa w rzeczywistości.

Gossaert in 10 minutes | National Gallery / The National Gallery

Jan Gossaert

Jan Gossaert, zwany Mabuse, to niderlandzki malarz, rysownik i rytownik okresu renesansu. Uchodzi za głównego reprezentanta italianizmu w malarstwie niderlandzkim XVI wieku. Tworzył obrazy religijne, mitologiczne oraz portery. Szczególnie lubił pierwszą z tematyk. Pracował nad niewielkich rozmiarów gotyzującymi tryptykami i dyptykami, odtwarzał ołtarze oraz tworzył liczne przedstawienia Madonny z Dzieciątkiem. Swoje prace sygnował podpisem "Jennin Gossart" lub "Joannes Malbodius". Do dziś zachowało się około osiemdziesięciu z jego obrazów oraz liczne rysunki, w tym studia anatomiczne, akty oraz widoki architektury.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Adam Dąbrowski
Data emisji: 13.04.2021
Godzina emisji: 11.19

zch

Czytaj także

Sztuczna inteligencja zastąpi artystów? Wystawa prac stworzonych przez robota

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 11:25
Sztuczna inteligencja odgrywa w sztuce coraz większą rolę. Londyńskie Design Museum organizuje pierwszą wystawę prac, w całości stworzonych przez artystkę-robota. Wydarzenie cieszy się dużą popularnością. Czy sztuczna inteligencja okaże się konkurencją dla artystów?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykańskie dzieła sztuki w Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 13:00
Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto właśnie wystawę pt. "Arcydzieła z Watykanu", która zamyka zainaugurowane w zeszłym roku obchody 100-lecia urodzin Jana Pawła II. Obecnie wystawa jest dostępna online, a po otwarciu muzeów będą ją mogli zwiedzać goście na Zamku. Patronatem objęło ją Polskie Radio.
rozwiń zwiń