"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Laureatka konkursu: mam nadzieję, że opowiedziałam wzruszającą historię

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 11:30
– Inspiracją do stworzenia mojego tekstu stały się uczucia. Uczucia, które towarzyszyły każdej kobiecie żegnającej swojego mężczyznę wybierającego się na wojnę – mówiła w radiowej Trójce Kamila Jedynak, laureatka 2. Ogólnopolskiego Konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" w kategorii Tekst piosenki.
W wyniku zbrodni katyńskiej, do której doszło wiosną 1940 roku, zamordowano około 22 tysięcy polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych
W wyniku zbrodni katyńskiej, do której doszło wiosną 1940 roku, zamordowano około 22 tysięcy polskich obywateli, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnychFoto: ipn.gov.pl

W tym roku na konkurs, który odbył się pod patronatem Polskiego Radia, przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych, napłynęło około czterech tysięcy prac.


Posłuchaj
04:28 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_04_14-11-16-17.mp3 "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Piotr Łodej w rozmowie z Kamilą Jedynak (Trójka do trzeciej) 

 

Utwór Kamili Jedynak z IV Liceum Ogólnokształcącego imienia Henryka Sienkiewicza w Częstochowie został nagrany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.


Katyń serwis.jpg
Katyń – serwis specjalny Polskiego Radia

Laureatka powiedziała, że inspiracją do stworzenia utworu były dla niej wspomnienia rodzin ofiar zbrodni katyńskiej.  Moim założeniem było czytanie różnego rodzaju wspomnień jeńców czy osób pochodzących z ich rodziny. To stało się dla mnie inspiracją, żeby spojrzeć na zbrodnię katyńską z punktu widzenia kobiety. Ta nagroda ma dla mnie bardzo duże znaczenie. Jestem zadowolona, zupełnie nie spodziewałam się, że zostanę tak wysoce wyróżniona i chciałabym podziękować za to wyróżnienie  mówiła Kamila Jedynak.

Gala finałowa II edycji konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" / Sejm RP

Kamila Jedynak podkreśliła, że do udziału w konkursie skłoniła ją miłość do historii i muzyki.  Zawsze interesowałam się historią, tak samo jest mi bliska muzyka. Gdy usłyszałam o konkursie, postanowiłam wziąć w nim udział. O tematyce katyńskiej usłyszałam po raz pierwszy w gimnazjum na lekcjach historii  mówiła Kamila Jedynak.

Druga we wspomnianej kategorii była Dominika Liszkiewicz z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, a trzecie miejsce zajęła Małgorzata Skowrońska z Zespołu Szkół numer 2 imienia Unii Europejskiej w Rypinie.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 11.15

IAR/mk

Czytaj także

Katyń. Historia zbrodni i milczenia. Audycja specjalna

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 09:15
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród nich byli prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz wicemarszałkowie sejmu i senatu i 18 parlamentarzystów. Wszyscy lecieli na uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zbrodni, którą władze radzieckie, a potem także władze PRL długo próbowały ukrywać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katyń – pamiętam". Reportaż na podstawie relacji świadków [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 18:00
– 13 kwietnia otrzymałem wiadomość o Katyniu. Pierwsze nazwiska na liście to były nazwiska moich najbliższych – wspomina ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan "Rodzin Katyńskich" i pomordowanych na Wschodzie. 11 kwietnia 1943 roku niemiecka agencja Transocean podała komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim grobów tysięcy polskich oficerów. "Katyń – pamiętam" to reportaż przedstawiający dramat więźniów obozów jenieckich.
rozwiń zwiń