Jubileusz anten Polskiego Radia. Pół roku istnienia PR Kierowców i 95 lat Jedynki!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jubileusz anten Polskiego Radia. Pół roku istnienia PR Kierowców i 95 lat Jedynki!
Polskie Radio. Studio emisyjneFoto: Polskie Radio

Polskie Radio odkąd istnieje, stara się łączyć ze sobą tradycję i nowoczesność. Właśnie świętujemy dwa ważne dla nas wydarzenia – powstanie radiowej Jedynki, która w niedzielę 18 kwietnia obchodzić będzie swoje 95. urodziny oraz półrocze naszego radiowego oseska, czyli Polskiego Radia Kierowców.

Posłuchaj

3:59
Celebracja tradycji i nowoczesności – świętujemy 95-lecie radiowej Jedynki i półrocze Polskiego Radia Kierowców (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najsłynniejszy sygnał radiowy w Polsce 

Regularna emisja Programu 1 Polskiego Radia ruszyła 18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00. Od tego dnia "Polonez A-dur" Fryderyka Chopina nierozerwalnie zaczął kojarzyć się z sygnałem muzycznym Polskiego Radia. Radiowa Jedynka to także nadawany do dziś hejnał oraz audycje takie jak "Koncert Chopinowski", istniejące od pół wieku "Lato z Radiem" czy 66-letnia "Kronika sportowa".

Jesteśmy swojego rodzaju kronikarzami polskiego sportu. Możemy mówić tam nie tylko o Robercie Lewandowskim, ale i sporcie dzieci oraz o mniej popularnych tematach, o których na świecie mówi się tylko przy okazji np. igrzysk olimpijskich – mówi o najstarszej audycji sportowej w Polsce dziennikarz Andrzej Janisz, który z Jedynką związany jest od 38 lat.

Radio społecznościowe

Od 47 lat na antenie Jedynki działa też audycja "Radio Kierowców". Z tej tradycji zrodziła się najnowsza antena publicznego nadawcy, czyli cyfrowe Polskie Radio Kierowców. – Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym odbiorem ze strony użytkowników zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, ale też motocyklistów i rowerzystów – komentuje szefowa Polskiego Radia Kierowców Edyt Poźniak.

Polskie Radio Kierowców cały czas zdobywa popularność i się rozwija. Za pomocą aplikacji można słuchać go w całej Europie, gdzie muzycznie i informacyjnie umila czas ludziom dojeżdżającym np. do pracy i zawodowym kierowcom. 

– Jest to trochę radio społecznościowe – zauważa dziennikarz PRK Kuba Marcinowicz. – Opieramy się na informacjach z generalnej dyrekcji, ale także na informacjach wysłanych przez naszych słuchaczy i to oni tworzą to radio – zaznacza.  – Kierowca, zwłaszcza zawodowy, jest samotny w swoim pojeździe. Często jeździ przez obce państwa, sam na sam ze sobą. Teraz jesteśmy my – dodaje redaktor Robert Kilen.

Polskie Radio Kierowców | SŁUCHAJ I JEDŹ/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autorka materiału reporterskiego: Dorota Piotrowska
Data emisji: 16.04.2021
Godzina emisji: 13.32

kr

Polecane