Polska Agencja Kosmiczna włącza się w obchody Roku Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 12:30
We wrześniu minie sto lat od dnia narodzin Stanisława Lema. Z tej okazji trwają obchody roku poświęconego jego pamięci. Wydarzenia odbywają się pod hasłem "Widziałem przyszłość". W świętowanie postanowiła włączyć się także Polska Agencja Kosmiczna POLSA. Jakie atrakcje przygotowała mówi jej prezes, profesor Grzegorz Wrochna.
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: Krzysztof Wojcik / FORUM

– Podpisaliśmy porozumienie z Instytutem Przyszłości im. Stanisława Lema, który jest jednym z głównych organizatorów tegorocznych obchodów. Planujemy włączyć się w organizowaną we wrześniu konferencję w Krakowie. W związku z tym przygotowujemy działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Chcielibyśmy również wziąć udział w targach Expo, które odbędą się w Dubaju. Cały czas obserwujemy oczywiście rozwój sytuacji pandemicznej i dostosowujemy plany do obowiązujących obostrzeń – mówił w programie "Trójka do trzeciej" profesor Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. 


Posłuchaj
06:55 PR3_MPLS 2021_04_19-12-16-57_agencja_kosmiczna.mp3 Rok Lema. Polska Agencja Kosmiczna włącza się w obchody (Trójka do trzeciej)

 

Lemologia

Fiasko.png
Symboliczny wymiar twórczości Stanisława Lema

To jednak niejedyne spotkanie, w które angażuje się Agencja. – Zaplanowaliśmy wydarzenie, które nazwaliśmy "Panel Lemologiczny". To konferencja, podczas której o twórczości Lema dyskutować będą pisarze, znawcy literatury oraz naukowcy. Chcemy zaangażować się również w organizację warsztatów dla najmłodszych, a więc w budowę statków kosmicznych, wyprawę na inną planetę oraz poznawanie wiązek kosmicznych – wyjaśnił gość "Trójki do trzeciej".

Współpraca przy organizacji i promocji wydarzeń związanych z obchodami Roku Stanisława Lema to główne założenia...

Opublikowany przez Polska Agencja Kosmiczna Środa, 7 kwietnia 2021

Święto kultury, technologii i nauki

Rok Lema to cykl wydarzeń dedykowanych nie tylko fanom jego twórczości. Co młodych naukowców pociąga w jego książkach? – Lem pokazuje kosmos jako wyzwanie, obrazuje czekające w nim niespodzianki. To cały czas się sprawdza. Kilkadziesiąt lat temu patrzyliśmy na inne planety naszego układu z ogromną naiwnością. Dopiero organizacja zaawansowanych misji kosmicznych pokazała nam, jak wygląda przestrzeń kosmiczna i uświadomiła, że wciąż wiemy na jej temat bardzo niewiele. Nawet trwająca obecnie misja na Marsie pokazuje naukowcom, że nie wszystko udaje się za pierwszym razem. Kosmos to wielkie wyzwanie, przed którym stoi ludzkość. Książki Lema doskonale ten ogrom ukazują – mówił profesor. 

Kiedy w 2004 roku na jednej z konferencji prasowych w Krakowie zapytano Stanisława Lema "Mistrzu to jak będzie?", Lem...

Opublikowany przez Instytut Lema Czwartek, 25 lutego 2021

LEM Planeta Lem Forum 1200.jpg
Połączyć mikroświaty. Tajniki twórczości Stanisława Lema

"Widziałem przyszłość"

Lem niejednokrotnie ukazywał zadania, przed którymi stanie ludzkość. Które z jego wizji sprawdzą się w obecnych czasach? – Myślę, że wiele współczesnych dokonań przerosło to, o czym pisał. Wykorzystanie kosmosu, dla większości z nas, to codzienność. Niemalże wszyscy używamy sieci GPS czy komunikacji satelitarnej. Obserwujemy misje kosmiczne, oglądamy telewizję i rozmawiamy przez telefony komórkowe. Poza tym prowadzenie obserwacji Ziemi z kosmosu jest ważne i potrzebne dla wielu służb i administracji. Korzystają z nich m.in. rolnicy i strażacy. Uważam, że w obecnych czasach wykorzystujemy kosmos znacznie intensywniej, niż przewidział to Lem – podsumował profesor Wrochna.

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Stanisława Lema. Trwają obchody. Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Stanisława Lema. Trwają obchody. / materiały prasowe 

Stanisław Lem – czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, najczęściej tłumaczony i czytany polski pisarz na świcie. Futurolog, filozof, krytyk i eseista. W swojej autocharakterystyce mówił: "Jestem rozpalony ideą poznania. Przejawia się to u mnie jako fascynacja granicami możliwości ludzkiego rozumu poznającego. Cała moja literatura jest o tym. Cokolwiek by stanowiło fabułę i motyw przewodni, to jest tylko warstwą powierzchniową. W środku zawsze jest ciekawość spraw oderwanych od codzienności"

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: prof. Grzegorz Wrochna (prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA)
Data emisji: 19.04.2021
Godzina emisji: 12.16

zch/kr

Czytaj także

Dramatyczny koniec gigantycznego radioteleskopu w Arecibo

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 14:00
Zawalił się wielki, mający aż 305 metrów średnicy radioteleskop Arecibo w Puerto Rico. Był bardzo ważnym narzędziem służącym do badań kosmosu. A także – równie ważnym elementem w "GoldenEye", 17. filmie o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Lem: do "Astronautów" nikt mi się nie mieszał

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 13:00
- Kiedy pisałem tę książkę, faworyzowana była literatura produkcyjna, w której opisywano szczegółowo spółdzielnie rolnicze, cukrownie. Nikt wtedy jeszcze w cenzurze nie wiedział, czym jest fantastyka naukowa - mówił w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia pisarz Stanisław Lem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pendrive, tablet, internet – jak Stanisław Lem przewidywał przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 01:00
Za chwilę minie 15 lat, odkąd nie ma z nami Stanisława Lema. Wybitny twórca literatury science fiction, ale i wizjoner, w swoich książkach opisał technologie, o których wtedy nawet nikt nie śnił, a z których dziś korzystamy na co dzień. – Muszę oczywiście dbać o to, by poziom racjonalności tych wszystkich koncepcji był wysoki, możliwie jak najwyższy. Inaczej robi się rodzaj bagna pełnego nonsensu – mówił sam pisarz na antenie Polskiego Radia w 1975 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najmłodszy pisarz fantasy w Polsce. Mateusz Cetnarski wydaje swoją debiutancką książkę

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 11:30
Najmłodszy pisarz fantastyki w Polsce ma piętnaście lat i mieszka w Stalowej Woli. Kocha taniec sportowy i literaturę. Pierwszą książkę zaczął pisać dwa lata temu. Czy nazwisko Mateusza Cetnarskiego dołączy do grona największych?
rozwiń zwiń