Nowe oblicze na obrazie Vermeera

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 13:30
"Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie" jest jednym z najbardziej znanych obrazów Jana Vermeera van Delft. Znajdujące się w drezdeńskiej Galerii Obrazów Starych Mistrzów płótno właśnie przeszło renowację i wyraźnie zmieniło swój wygląd.
Jan Vermeer van Delft Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie (przed przywróceniem postaci Kupidyna)
Jan Vermeer van Delft "Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie" (przed przywróceniem postaci Kupidyna)Foto: Domena publiczna/Wikipedia

Rijksmuseum obrazy muzeum zwiedzanie oglądanie przewodnik 1200 free.jpg
Odwiedź (wirtualnie) Rijksmuseum i stwórz własną kolekcję

Obrazy słynnego niderlandzkiego mistrza wciąż kryją wiele zagadek, niektóre nawet, jak "Dziewczyna z perłą", okazały się warte filmu. Zazwyczaj chodzi o wymowę dzieła, ukrytą symbolikę czy ustalenie, kim były przedstawione na płótnie postacie lub kto był modelem. Tym razem okazało się, że pierwotnie była na nim jeszcze jedna postać. I, co niezwykle rzadkie, podjęto decyzję o jej przywróceniu.


Posłuchaj
03:32 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_04_19-13-22-13.mp3 "Nowy" Vermeer w drezdeńskim muzeum (Trójka do trzeciej)

Jan (Johannes) Vermeer van Delft żył w latach 1632-1675 i dziś jest jednym z najbardziej znanych i cenionych malarzy holenderskich. Jednak przez długi czas, aż do końca XIX w., był twórcą lekceważonym i zapomnianym. Do dziś przetrwało 41 jego obrazów, w tym wspomniana już "Dziewczyna z perłą", "W pracowni artysty", "Mleczarka" czy "Ważąca perły".

Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstała "Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie", prawdopodobnie na przełomie lat 50. i 60. XVII wieku. Zresztą przez długi czas ten obraz przypisywano innym malarzom: m.in. Rembrandtowi lub mieszkającemu w tym samym czasie co Vermeer i tak samo jak on w Delftach Pieterowi de Hooch. W 1742 roku trafił on do zbiorów przyszłego króla Polski Augusta II Sasa – za darmo! Był po prostu niezbyt cennym dodatkiem do innych dzieł malarskich. Po II wojnie światowej i kilkuletnim pobycie w rękach Rosjan jako zdobycz wojenna trafił ostatecznie do Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie.

Co artysta miał na myśli? "Dziewczyna czytająca list przy otwartym oknie" Vermeera/YouTube Good Idea


W 1979 roku, po prześwietleniu obrazu promieniami rentgena okazało się, że na ścianie za postacią dziewczyny znajduje się zamalowana postać Kupidyna. I kiedy w 2017 roku podjęto decyzję o poddaniu "Dziewczyny..." renowacji, postanowiono także odsłonić postać skrzydlatego posłańca miłości.

– Proces usuwania farby w sposób niezagrażający autentyczności dzieła jest niezwykle czasochłonny, bo wymaga nieustannej uwagi. Farbę zeskrobaliśmy delikatnymi skalpelami przy wsparciu archeologów i użyciu spektroskopii fluorescencyjnej – tłumaczy konserwator Christoph Schölzel. – Pozwoliła ona ustalić kolejność nakładanych warstw kolorów – dodaje.

Decyzja o przywróceniu Kupidyna początkowo wywołała sporo kontrowersji: obawiano się zakłócenia pierwotnej struktury kompozycyjnej obrazu. Sądzono, że to sam Vermeer zamalował Kupidyna, aby nie odwracał uwagi od głównej postaci młodej dziewczyny czytającej list. Jednak dokładna analiza pobranych próbek wykazała, że zamalowania dokonano dopiero kilka lat po śmierci mistrza. Ostateczny kształt odrestaurowanego płótna zadowolił także sceptyków wątpiących w sens takiej modyfikacji.

Odrestaurowany obraz od początku czerwca będzie można podziwiać w Galerii Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie.

Vermeer: Master of Light/YouTube D Torrez

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Wojciech Osiński
Data emisji: 19.04.2021
Godzina emisji: 13.22

pr/kr

Czytaj także

XV-wieczny dyptyk wraca do Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 12:30
Muzeum w Pontevedra w hiszpańskiej prowincji Galicja zwróci Polsce dwa obrazy z XV w. Zostały skradzione przez Niemców w czasie II wojny światowej, a później trafiły za Pireneje. To kolejne dzieła sztuki odzyskane przez nasz kraj, a poszukiwania dziesiątek tysięcy innych wciąż trwają: pomaga w tym specjalna aplikacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzea przeżywają oblężenie, również te nietypowe

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 14:45
Od ponownego otwarcia muzeów i galerii minęło już kilka dni. Zainteresowanie malarstwem, rzeźbą i szeroko pojętą kulturą wizualną nadal nie słabnie. Przed większością instytucji obserwować można ustawiające się kolejki chętnych. Jakie atrakcje czekają zwiedzających na mniej oczywistych wystawach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banksy w Warszawie. Wystawa dzieł artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:40
Banksy – jeden z najpopularniejszych artystów sztuki ulicznej. Od lat działa anonimowo. Jego dzieła podziwiać można na ulicach całego świata. Teraz także na poświęconej mu wystawie w Warszawie. 
rozwiń zwiń