Renesans kaset magnetofonowych trwa. Dlaczego za nimi zatęskniliśmy?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 13:27
Zacinały się, od ciągłego słuchania traciły na jakości dźwięku, a do nawinięcia regularnie wypadającej z nich taśmy używano ołówka – mimo tych mankamentów kasety magnetofonowe wciąż nie odeszły na dobre do lamusa. Wręcz przeciwnie – producenci tego nośnika do przechowywania muzyki mają coraz więcej pracy, a na rynku można znaleźć unowocześnioną wersję walkmana.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Shaiith

MMF fot. Robert Lenert Małe Muzeum Fonografii 1200.jpg
Wszystko, co młody audiofil wiedzieć powinien.

Kasety zniknęły, sentyment – nie

Pierwsza kaseta magnetofonowa została opracowana przez firmę Philips i zaprezentowana po raz pierwszy podczas Niemieckiej Wystawy Radiowej 30 sierpnia 1963 roku. Czasy ich świetności przypadły na lata 80. i 90. Później powoli wyparły je płyty CD, format mp3, a w końcu muzyczne platformy streamingowe. 

Kasety właściwie zniknęły, ale nie zniknął sentyment do dawnych nośników. Michała Kasperka do powrotu do słuchania muzyki z kaset zainspirował dwa lata temu serial "Stranger Things" – utrzymana w klimacie horror science- fiction historia o grupie nastolatków, osadzona w amerykańskim miasteczku połowy lat 80.

Stranger Things Stranger Things  Foto: mat. promocyjne

– Oglądanie seriali rozbudziło we mnie sentyment i zacząłem szukać walkmana. Poszło dość łatwo. Taki używany sprzęt można kupić w internecie za niewielkie pieniądze, a nawet dostać za darmo – mówi bohater materiału Pawła Turskiego. – Gorzej jest z kasetami. Jest ich dużo, ale nie są w tak dobrej jakości, jakiej potrzebuję. Najtrudniej jest dostać kasety z utworami współczesnych twórców – dodaje.

Posłuchaj
03:35 Trojka do trzeciej kasety 2021_04_20-13-23-07.mp3 Wielki powrót kaset magnetofonowych. Na rynek trafiła nowoczesna wersja walkmana (Trójka do trzeciej)

 

Największe powodzenie od prawie 20 lat

Tę potrzebę zauważyli już Brytyjczycy  w ubiegłym roku tamtejszy rynek kaset powiększył się dwukrotnie, zrównując się z poziomem, jaki odnotowano ostatni raz w 2003 roku. Nie inaczej jest we francuskiej Normandii, gdzie mieści się jedyna w Europie firma produkująca taśmy magnetofonowe.

– Jeszcze siedem lat temu nie spodziewaliśmy się, że produkcja, którą ciągle utrzymywaliśmy, kiedykolwiek będzie opłacalna. Naszym podstawowym zajęciem była produkcja taśm magnetycznych na karty płatnicze – przyznaje dyrektor The Mulann Group Jean Luc Renou.  Przed pandemią chwaliliśmy się wzrostem zainteresowania na poziomie 80 proc. Dzisiaj można powiedzieć, że w samym 2020 roku zainteresowanie wzrosło o dwie trzecie – mówi.

Walkman na miarę XXI wieku

Francuska firma, korzystając z sukcesu, nie poprzestała na kasetach i jest właśnie w końcowej fazie projektu tworzenia nowoczesnej wersji walkmana. Tu jednak wyprzedzili ich Japończycy oraz obywatele Wolnego Miasta Hongkong, którzy w 2018 roku rozpoczęli pracę nad własnym urządzeniem. Ich walkman, który wszedł na rynek na początku ubiegłego roku, od swojego retro odpowiednika różni się m.in. tym, że ma wbudowany moduł bluetooth i jest ładowany za pomocą kabla.  Nie zmieni się tylko jedno  nadal trzeba będzie przewijać taśmę.

Wspomnienia Macieja Orłosia o kasetach magnetofonowych i Walkmanach/Muzeum Kaset Museum of Cassetes

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 20.04.2021
Godzina emisji: 12.23

kr

Czytaj także

Pendrive, tablet, internet – jak Stanisław Lem przewidywał przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 01:00
Za chwilę minie 15 lat, odkąd nie ma z nami Stanisława Lema. Wybitny twórca literatury science fiction, ale i wizjoner, w swoich książkach opisał technologie, o których wtedy nawet nikt nie śnił, a z których dziś korzystamy na co dzień. – Muszę oczywiście dbać o to, by poziom racjonalności tych wszystkich koncepcji był wysoki, możliwie jak najwyższy. Inaczej robi się rodzaj bagna pełnego nonsensu – mówił sam pisarz na antenie Polskiego Radia w 1975 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcydzieło Jana Gossaerta dostępne w smartfonach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 11:25
Flamandzkie arcydzieło "Adoracja", autorstwa Jana Gossaerta, podziwiać można w niespotykanym dotychczas zbliżeniu. To pierwsza w historii miniwystawa zaprojektowana z myślą o smartfonach, tabletach i najmłodszej publiczności. Prócz doznań wizualnych prezentacja zapewnia także wrażenia dźwiękowe – wkomponowane w obraz, muzykę i wiersze. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenka zamiast kartkówki. Powstaje płyta z utworami o dynastii Piastów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 12:40
Nauka o dynastii Piastów ma szanse przebiegać śpiewająco! Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przygotowuje płytę zatytułowaną "Piast Superstar". Będzie to album z piosenkami o życiu pierwszych władców Polski oraz o początkach naszego państwa. 
rozwiń zwiń