Samotność szkodzi jak palenie papierosów

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 12:00
Od dawno uważano, że samotność nie jest dobra, teraz okazuje się, że samotność to wręcz jedno z największych zagrożeń dla ludzkiego zdrowia. I okazuje się, że wpływa negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na stan naszego ciała.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/fizkes

grafika samotność tęsknota kobieta dziewczyna dom 1200.jpg
Samotność – niechciany towarzysz pandemii

Przez lata uważano, że samotność to pewien wymiar depresji. Jednak od ponad 20 lat zaczęto tłumaczyć jej bardzo wymierne mechanizmy na gruncie ewolucyjnym. Samotność to stan podobny do głodu czy pragnienia: jest nieprzyjemny, bo ma nas informować, że brakuje nam czegoś ważnego i ma nas skłonić do zdobycia tego. W przypadku głodu i pragnienia są to żywność i picie. W przypadku samotności – nawiązanie relacji społecznych.


Posłuchaj
04:29 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_04_21 12-43-26.mp3 Bardzo groźna samotność (Trójka do trzeciej)

– Intuicyjnie samotność kojarzymy bardziej ze zdrowiem psychicznym niż z fizycznym. Jednak jeżeli jesteśmy samotni, to tak, jakbyśmy palili 15 papierosów dziennie – stwierdza prof. Łukasz Okruszek z Instytutu Psychologii PAN. – Bo okazuje się, że samotność to nie tylko depresja czy inne szeroko pojęte zaburzenia psychiczne, ale także cały szereg czynników związanych np. z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Ale nie tylko: wiemy o związku samotności ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera i generalnie otępienia u osób starszych – wylicza.

Samotność to nie tylko obiektywny stan izolacji, z którym kojarzymy np. osoby starsze, które nie mogą wyjść domu. W ujęciu psychologicznym, mówiąc o poczuciu samotności, rozróżnia się subiektywną i obiektywną izolację. Ta pierwsza może być powodowana wieloma czynnikami: mając rodzinę, dzieci, dużą grupę znajomych nadal można czuć, że brakuje podstawowych relacji, które zaspokajają różne potrzeby. Czyli jeśli czujesz się samotny – jesteś samotny.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 21.04.2021
Godzina emisji: 12.43

pr

Czytaj także

Męska depresja – temat trudny, wstydliwy i przemilczany

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 02:15
Niedawno ukazała się książka Terrence'a Reala "Nie chcę o tym mówić" poświęcona właśnie męskiej depresji. I już na jej początku autor pisze, że "mężczyzna postrzega depresję jako stan kompromitujący i zawstydzający, więc najczęściej pozostaje ona nierozpoznana ani przez niego, ani przez jego otoczenie". Dlaczego tak się wstydzimy czegoś, co jest po prostu chorobą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, kim jesteś?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 23:15
Podobno "muzyka łagodzi obyczaje", co oznacza, że związana jest z emocjami. A skoro są emocje, to wkraczamy już w strefę psychiki. Czym więc zajmuje się "psychologia muzyki"? Co można powiedzieć o człowieku, biorąc pod uwagę to, jakiej muzyki słucha? Czy istnieją męskie i żeńskie instrumenty muzyczne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybywa chorych na depresję. Przyczyną jest pandemia koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 15:55
Nieprzemijający smutek, poczucie zrezygnowania, pustki i rozpaczy to tylko niektóre z uczuć towarzyszących chorym na depresję. Zdaniem ekspertów, w Polsce ze schorzeniem zmagają się prawie cztery miliony osób. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W jej rozprzestrzenieniu pomaga pandemia COVID-19.
rozwiń zwiń