W Łodzi powstaje sala kinowa jak z przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 13:30
Podróż w przyszłość będzie możliwa w kinie. Doświadczyć jej będzie można nie na ekranie, a w samej sali. Projekt realizowany jest w Łodzi. Jego autorką jest Maria Opłatek, studentka architektury. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Kina przyszłości istnieją głównie w projektach. W Łodzi jedna z najbardziej niezwykłych sal powstaje w rzeczywistości. Zgodnie z projektem Marii Opłatek, studentki architektury, sala umożliwi wyświetlanie filmów techniką hologramu. Dzięki temu widzowie będą mogli znaleźć się w centrum akcji. 


Posłuchaj
04:27 PR3_MPLS 2021_04_22-13-18-22_kino.mp3 Kino z przyszłości w Łodzi (Trójka do trzeciej)

Kino z przyszłości

Praca młodej architekt została nagrodzona podczas międzynarodowego konkursu Cinema Futurismo. Koncepcja zakłada, że widz będzie mógł zostać bohaterem wyświetlanego filmu. Sala przypominać będzie wielką, szklaną kulę. – Jednym z założeń konkursu było wykorzystanie nowoczesnej technologii, którą mogliśmy sami wybrać. Zdecydowałam się na hologram. Z tego względu, ważne było dla mnie, by tło nie zostało przez nic ograniczone. W środku kuli zawieszone są siedziska. Wchodzą one w przestrzeń wyświetlania filmu tak, by w zależności od wyboru miejsc widzowie mogli poczuć się jak uczestnicy poszczególnych planów – wyjaśniała Maria Opłatek. 

Chcecie zobaczyć jako mogłoby wyglądać kino przyszłości w Łodzi? To spójrzcie na projekt naszej studentki Wydział...

Opublikowany przez Politechnika Wrocławska Wtorek, 30 marca 2021

Film z innej perspektywy

Koncepcja umożliwi oglądanie filmu z różnych perspektyw. W zależności od wyboru miejsca będzie można zostać widzem tradycyjnym, obserwującym lub ekstremalnym. 

– Zależało mi, żeby osoby, które będą oglądać film, mogły poczuć się jak bohaterowie obrazu. W zależności od wyboru miejsc film może być widziany z różnych perspektyw – doprecyzowała architekt.  Jak długie będą seanse?  – Seans będzie trwać tyle samo, co standardowy film. Najważniejsze jest odpowiednie zakomodowanie obrazu do kształtu kuli. Filmy przystosowane do wyświetlania techniką hologramu istnieją. W moim kinie pomagać w tym będzie metoda dyfuzji – dodała. 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 22.04.2021
Godzina emisji: 13.18

 

Zobacz więcej na temat: Trójka STYL ŻYCIA kino

Czytaj także

VR – błaha rozrywka czy nowy wymiar sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 07:50
– VR odpowiada na to, czego ludzie najbardziej pragną od dziecka: pozwala zabrać kogoś na samo dno swoich marzeń – mówi reżyserka dokumentalna, Anna Brzezińska.
rozwiń zwiń