Co zmienić, aby zadbać o klimat Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 14:45
Temperatura na Ziemi wzrasta, naukowcy próbują przekonać nas do zmiany stylu życia. Pandemia paradoksalnie w tym pomaga, bo emisja zanieczyszczeń, choćby z transportu lotniczego, została ograniczona. Ale to wciąż za mało: kolejne kraje, ostatnio USA, deklarują redukcję emisji CO2 do 2030 roku. A co robić tu i teraz, jakie rozwiązania stosować? O tym dyskutowano na konferencji ToGetAir w Warszawie.
Zmiana klimatu
Zmiana klimatuFoto: pixabay

shutterstock_mikroplastik 1200.jpg
Mikroplastik: przekleństwo mórz i oceanów

Zmiany w polityce klimatycznej, inwestycje w energetykę odnawialną oraz ekotrendy w produkcji przemysłowej - to m.in. tematy dyskusji panelowych na trzydniowej konferencji ToGetAir. Z jednej strony eksperci zastanawiali się np., czym zastępować paliwa kopalne: węgiel, ropę naftową czy gaz ziemny, a z drugiej – poszukiwali rozwiązań ograniczających zużycie energii. W tym ma pomóc tzw. internet rzeczy.


Posłuchaj
03:34 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_04_23 14-27-11.mp3 Konferencja ToGetAir: co zrobić dla klimatu? (Trójka do trzeciej)

– Sądzę, że jesteśmy przed rewolucją. Oceniając świadomość użytkowników, ale też dostępność urządzeń korzystających z internetu rzeczy, widać, że jesteśmy dopiero na początku drogi – ocenia Cesare Albrecht, członek zarządu jednego z dużych operatorów komórkowych. – Połączenie i zsynchronizowanie tych urządzeń ze sobą pozwoli na wyraźne polepszenie jakości życia i zmniejszenie konsumpcji energii – wskazuje.

Innym z tematów była gospodarka obiegu zamkniętego. Eksperci podkreślali, że niezbędna jest redukcja zużycia plastiku i stawianie na produkty nadające się do powtórnego przetworzenia. W ten trend wpisuje się jedna z wielkich sieci barów szybkiej obsługi: – Do 2025 roku wszystkie nasze opakowania będą pochodziły z recyklingu, źródeł odnawialnych bądź certyfikowanej produkcji – deklaruje Anna Borys, dyrektor do spraw korporacyjnych. – Wszystkie nasze opakowania na całym świecie będą przetwarzane i poddawane recyklingowi – dodaje.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 23.04.2021
Godzina emisji: 14.27

pr

Czytaj także

Wymierają zwierzęta. Najgorzej jest na bagnach, mokradłach, torfowiskach

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 20:10
Zaledwie pół wieku wystarczyło, żeby liczebność populacji dzikich kręgowców zmniejszyła się o 2/3. Właśnie ukazał się raport o wymieraniu zwierząt kręgowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy musimy marnować żywność?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 11:00
Rocznie w polskich koszach ląduje 5 mln ton żywności, z czego za blisko 3 mln ton odpowiadają konsumenci. To tak jakby w każdej sekundzie w polskich domach do śmieci trafiało 92 kg jedzenia, czyli 184 bochenki chleba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany klimatu. Czy jesteśmy na początku końca?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 22:21
- Mamy szansę, żeby zahamować zmiany klimatu,  jeżeli tylko wystarczy nam solidarności i chęci. Przede wszystkim zaś, jeżeli zgodzimy się na ograniczenia naszych luksusów - mówi glacjolog dr Jakub Małecki. - Prawdą niestety jest, że to konsumpcja powoduje w ogromnym stopniu dewastację przyrody.
rozwiń zwiń