Instagram przeciw hejtowi. Aplikacja przefiltruje dla nas wiadomości z mową nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 12:51
Obok natrętnych reklam najbardziej nieprzyjemnym aspektem korzystania z mediów społecznościowych jest tzw. hejt. Właściciel jednego z najpopularniejszych portali społecznościowych – Instagrama – wymyślił nowe funkcje, dzięki którym użytkownicy będą mogli uniknąć nieprzyjemnych i obraźliwych wiadomości. Zmiany mogą dotyczyć także wiadomości wysyłanych z fałszywych kont. 
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/StunningArt

Posłuchaj
03:03 Trojka media spolecznosciowe zabezpieczenia 2021_04_26-12-47-06.mp3 Instagram zapowiedział wprowadzenie nowych zabezpieczeń. Jak działa filtrowanie obraźliwych wiadomości? (Trójka do trzeciej)

 

Od filtracji do cenzury jeden krok

Opcję filtrowania niewłaściwych słów i emotikon sprawdził redaktor portalu Niebezpiecznik Piotr Konieczny, który przy okazji podkreślił, że funkcja ta działa już jakiegoś czasu i można znaleźć ją w ustawieniach prywatności konta. Zgodnie z zapowiedzią obraźliwe treści zostaną umieszczone w oddzielnym folderze. Decyzja odnośnie tego, czy w nim zostaną, należy do nas. 

Czy narzędzie zaproponowane przez właściciela Instagrama jest skuteczne? – Nadal zdarzają się sytuacje, w których ktoś czuje się mniej lub bardziej prześladowany w prywatnych wiadomościach. Oczywiście warto spróbować, jednak warto też zdawać sobie sprawę z tego, że filtracja treści to bardzo trudny temat. Od tego tematu jest blisko do tematu bardziej mrocznego, czyli cenzury – ostrzega ekspert.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock/myboys.me Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/myboys.me

Dwie liczby

Stalking i hejt nie są nowymi zjawiskami. Jak wskazuje Maciej Kawecki z Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, rok 2020 w świecie wirtualnym można sprowadzić do dwóch liczb – 5 i 8. – Co piąta śmierć nastolatka była śmiercią samobójczą. Przyczyny ogromnej części z nich miały swoje źródło w Internecie i mowie nienawiści. Najmłodszą ofiarą takiego samobójstwa był ośmiolatek – informuje badacz.

Instagram zapowiedział, że nowa opcja zabezpieczająca użytkowników będzie dostępna w ciągu kilku najbliższych tygodni. 

''Mowa nienawiści'' - prof. Teresa Gardocka/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Krawczyk
Data emisji: 26.04.2021
Godzina emisji: 12.47

kr

Czytaj także

Polska Agencja Kosmiczna włącza się w obchody Roku Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 12:30
We wrześniu minie sto lat od dnia narodzin Stanisława Lema. Z tej okazji trwają obchody roku poświęconego jego pamięci. Wydarzenia odbywają się pod hasłem "Widziałem przyszłość". W świętowanie postanowiła włączyć się także Polska Agencja Kosmiczna POLSA. Jakie atrakcje przygotowała mówi jej prezes, profesor Grzegorz Wrochna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renesans kaset magnetofonowych trwa. Dlaczego za nimi zatęskniliśmy?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 13:27
Zacinały się, od ciągłego słuchania traciły na jakości dźwięku, a do nawinięcia regularnie wypadającej z nich taśmy używano ołówka – mimo tych mankamentów kasety magnetofonowe wciąż nie odeszły na dobre do lamusa. Wręcz przeciwnie – producenci tego nośnika do przechowywania muzyki mają coraz więcej pracy, a na rynku można znaleźć unowocześnioną wersję walkmana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Łodzi powstaje sala kinowa jak z przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 13:30
Podróż w przyszłość będzie możliwa w kinie. Doświadczyć jej będzie można nie na ekranie, a w samej sali. Projekt realizowany jest w Łodzi. Jego autorką jest Maria Opłatek, studentka architektury. 
rozwiń zwiń