Cyfrowy detoks. Jak mądrze zarządzać czasem, który spędzamy z telefonem?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:23
60 procent z nas nie rozstaje się w ciągu dnia ze smartfonem. Niektórzy mają go przy sobie nawet podczas snu, wynika z badania przeprowadzonego na grupie Polaków do 35. roku życia. Problem nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych narasta. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Iryna Imago

kamper FREE 1200.jpg
Kamper lub houseboat: super opcje na majówkę!

Młodzi ludzie są najbardziej narażeni na uzależnienie od mediów społecznościowych czy aplikacji oferowanych przez urządzenia cyfrowe, bo nie mają jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów kontroli. Kluczowa w zapobieganiu zagrożeniom w tym aspekcie jest wiedza. – Bardzo ważna jest kwestia związana z motywacją – dlaczego ja to robię i dlaczego teraz. Istotne są kompetencje cyfrowe, ale przede wszystkim w używaniu nowych technologii ważny jest świat wartości: dobro wspólne, szacunek dla innych, kwestia zaufania i altruizm – wylicza socjolog Maciej Dębski. Iluzją jest, że w świecie wirtualnym możemy sobie pozwolić na więcej niż w realnym. 

Posłuchaj
03:11 _PR3_AAC 2021_04_29-13-23-12 cyfrowy detox.mp3 Po co nam cyfrowy detoks? O korzyściach spędzania czasu w realu (Trójka do trzeciej)

 

Socjolog, który w ramach eksperymentu zdecydował się na 11-dniowy detoks cyfrowy, przyznaje, że nie było to łatwe doświadczenie. – Poczułem się wykluczony ze społeczeństwa, które jest silnie cyfrowe. W trzecim dniu odczułem, że schodzi ze mnie natłok informacji. Pozytywnymi skutkami było somatyczne odpoczęcie mojego organizmu, poprawa samopoczucia psychicznego – ocenia. 

Czytaj także:


praca zdalna kobieta shutter 1200 Vadym Pastukh.jpg
Praca zdalna - czy z nami zostanie?

Dlaczego tak lubimy sprawdzać kolejne posty w mediach społecznościowych i powiadomienia na telefonie? Uaktywniają one w naszym mózgu substancje odpowiadające za dobry nastrój. Kluczem do zdrowych zachowań, jak w wielu sytuacjach, jest równowaga między czasem spędzanym z urządzeniami cyfrowymi i bez nich. O czym powinniśmy pamiętać? – Zarządzaj czasem spędzanym w internecie i jego jakością, nie bierz urządzeń cyfrowych wszędzie ze sobą, zarządzaj swoimi powiadomieniami. Pamiętaj, że wielozadaniowość to mit. Jesteśmy najdokładniejsi, kiedy robimy jedną rzecz na raz. Relaksuj się bez mediów cyfrowych. Posiadaj hobby i trenuj swój mózg analogowo. Dbaj o sen i relacje – wylicza rozmówca Piotra Firana. 

Jak zgodnie podkreślają eksperci, to właśnie relacje w świecie rzeczywistym są jednym z filarów zdrowia psychicznego. Jeśli boimy się długiego czasu bez telefonu, możemy zacząć od odłożenia go na bok na przykład na godzinę. 

TEDx Talks/Pozory mylą, czyli jak przyjemność staje się cierpieniem | Robert Rutkowski | TEDxAGHUniversity

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 29.04.2021
Godzina emisji: 13.23

gs

Czytaj także

Stare konsole mają moc!

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 14:00
Konsole i gry, które w latach 80. i 90. ubiegłego wieku były obiektem pożądania, znowu wracają do łask. Graczy rozczula 8- i 16-bitowa grafika i melodia, ale nie tylko...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Silver gaming. W co grają nasi dziadkowie i babcie?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 12:50
Okazuje się, że po nastolatkach grupą wiekową najchętniej sięgającą po gry komputerowe są… seniorzy. – W grach często nie ma znaczenia, kto ile ma lat – mówi Damian Gałuszka, badacz gier z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz gość festiwalu Games Of Impact 2020, na którym poruszony zostanie m.in. temat silver gamingu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Instagram przeciw hejtowi. Aplikacja przefiltruje dla nas wiadomości z mową nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 12:51
Obok natrętnych reklam najbardziej nieprzyjemnym aspektem korzystania z mediów społecznościowych jest tzw. hejt. Właściciel jednego z najpopularniejszych portali społecznościowych – Instagrama – wymyślił nowe funkcje, dzięki którym użytkownicy będą mogli uniknąć nieprzyjemnych i obraźliwych wiadomości. Zmiany mogą dotyczyć także wiadomości wysyłanych z fałszywych kont. 
rozwiń zwiń