Jak brzmią polskie hejnały?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 12:30
3 maja 1995 roku po raz pierwszy z wieży Zamku Królewskiego zabrzmiał hejnał warszawski. Jaka jest jego geneza? Dlaczego nie jest grany w południe, ale o 11.15 i tylko na trzy strony świata? Jak brzmią hejnały innych polskich miast?
Trębacz na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie gra hejnał, 2015 rok.
Trębacz na wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie gra hejnał, 2015 rok.Foto: Shuttrstock/paparazzza

HedwigManuscriptLiegnitz_b(1).jpg
Kiedy po raz pierwszy urwał się hejnał, czyli zdobycie Krakowa przez Tatarów

Hejnały rozbrzmiewają w wielu polskich miastach, a ten najbardziej znany – oczywiście w Krakowie. Legendy o genezie jego powstania wszyscy uczyli się jeszcze w przedszkolu: trębacz ostrzegający grą na trąbce przed nadciągającymi zagonami tatarskim zginął ugodzony strzałą. Stąd ten urwany dźwięk na końcu. A jakie są i skąd się wzięły inne polskie hejnały?


Posłuchaj
04:45 2021_05_03 12_23_10_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Polskie hejnały (Trójka do trzeciej)

Warszawski hejnał rozbrzmiewa codziennie o godz. 11.15. To właśnie o tej godzinie podczas pożaru wznieconego przez bombardowanie 17 września 1939 zatrzymały się wskazówki zegara. Pomysłodawcą stworzenia hejnału Warszawy był powstaniec Henryk Łagodzki, natomiast skomponował go, na motywach "Warszawianki" i "Marszu Mokotowa", Zbigniew Bagiński. Powód, dla którego jest grany jedynie w trzech kierunkach – na północ, południe i zachód – jest prozaiczny: Wieża Zegarowa ma tylko trzy okna, brakuje tego skierowanego na wschód!

Hejnał warszawski grany z Wieży Zegarowej Zamku codziennie o godzinie 11.15/YouTube Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum


Hejnały mają także inne polskie miasta, np. w Olsztynie grana jest licząca sobie 100 lat kompozycja "O Warmio moja miła" Feliksa Nowowiejskiego, stworzona w czasach plebiscytów decydujących do kogo będą należeć te ziemie. Z kolei hejnał rzeszowski jest zdecydowanie młodszy, gdyż dopiero kilka lat temu skomponował go nieżyjący już wybitny jazzman Tomasz Stańko.

Jeśli natomiast ktoś chciałby wysłuchać większości polskich hejnałów w jednym miejscu, powinien wybrać się do Lublina, gdzie od blisko 30 lat organizowany jest Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich.

25 Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich/YouTube Radio Lublin


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 12.23

pr

Czytaj także

Hejnał mariacki - najstarsza na świecie cykliczna audycja radiowa

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 05:45
- Jest to jakaś niesłychanie urocza melodia. Powtarzający się motyw z tym nagłym urwaniem ma w sobie coś, co w jakiejś mierze symbolizuje całą Polskę - mówił architekt prof. Wiktor Zin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zbliża się czas hejnalistek?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 14:07
Wiemy, że przez wiele lat krakowskimi hejnalistami byli mężczyźni z tego samego rodu. Jednak czasy pierwszych wykonawców najsłynniejszej polskiej melodii na trąbkę nikną w mroku dziejów i niespisanych legend.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszył drugi nabór na hejnalistę wieży mariackiej. Poprzednich kandydatów pokonały testy sprawnościowe

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 18:16
Państwowa Straż Pożarna w Krakowie ogłosiła nabór na stanowisko hejnalisty wieży mariackiej. Zainteresowani pracą muszą przejść etap gry na trąbce oraz test sprawnościowy, taki jaki przechodzą osoby ubiegające się o przyjęcie do PSP.
rozwiń zwiń