Rozszerzona rzeczywistość w motoryzacji. Jak będą wyglądać samochody?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 11:30
Jakie będą samochody przyszłości? Ustali to rozszerzona rzeczywistość! Świat wirtualny coraz odważniej wkracza w nasze codzienne życie. AR, czyli Augmented Reality, to rzeczywistość, która łączą świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Coraz częściej swoje zastosowanie znajduje w motoryzacji. Co to oznacza? Jak wpływa na wygląd i funkcjonalność pojazdów? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Na rynku coraz częściej można znaleźć samochody, które na przedniej szybie wyświetlają informacje wchodzące w interakcję z otoczeniem. Zaawansowane technologie wpływają na komfort podróżowania. Rozszerzona rzeczywistość pozwala ustalić, który pas ruchu najlepiej obrać. Wspomaga także korygowanie toru jazdy, wyświetlając krawędzie jezdni tak, by samochód nie wypadł z drogi – usłyszeliśmy w programie "Trójka do trzeciej".  


Posłuchaj
04:04 PR3_MPLS 2021_05_04-11-19-28_AR.mp3 Rozszerzona rzeczywistość wkracza w motoryzację (Trójka do trzeciej)

shutterstock_315827975.jpg
Nie zamykaj oczu!

Komfort jazdy

– Chodzi o to, by na bieżąco wyświetlać kierowcy najważniejsze informacje. To muszą być proste podpowiedzi w formie jaskrawych kolorów przyciągających wzrok lub strzałek obrazujących, w którym kierunku jechać – wyjaśniał doktor Pablo Richter z jednej z firm motoryzacyjnych.

Za wszystko odpowiedzialne są sensory i czujniki. – Stosowane sensory radarowe mogą rozpoznawać rodzaje obiektów na drodze. Wskazują, czy przed nami znajduje się rowerzysta, pieszy, czy inny samochód. To dokładna technologia. Pozwala również rozpoznawać przedmioty, które leżą na drodze, takie jak np. opony. Cześć z tych rozwiązań zaczyna być coraz szerzej wprowadzana do produkcji – mówił profesor Piotr Samczyński z Politechniki Warszawskiej.

Future of Augmented reality (AR) in Cars / PLATFORM

Technologie

Jak podkreślają naukowcy, rozwiązania nowych technologii mają szansę być jeszcze dokładniejsze. Wszystko dzięki szerokiemu zastosowaniu sieci 5G. – Nowa technologia sprawia, że opóźnienia w przesyle danych są minimalne. To pozwala na zastosowanie rozbudowanych systemów, m.in. tych związanych z autonomicznymi pojazdami. Tego typu samochody wysyłają ogromną liczbę danych, które muszą być przetwarzane w czasie rzeczywistym. Dzięki nim samochód jest w stanie komunikować się z pojazdami znajdującymi się w pobliżu oraz z centrum sterowania ruchem – wyjaśniał Tomasz Ufewski z jednej z firm technologicznych. 

Panasonic’s Innovative Augmented-Reality HUD Could Be in Cars by 2024 / About Cars

Bezpieczeństwo

W motoryzacji trwają prace nad rozwiązaniami, które swoim działaniem obejmować będą nie tylko to co, dzieje się na drodze, ale tez to, co ma miejsce w środku pojazdu.  To czujniki, które kontrolują czynności życiowe człowieka i jego zachowania. Umieszcza się je w kokpitach samochodów. Ich funkcją jest między innymi monitorowanie zachowań pasażerów. Jeśli przewożone na tylnym siedzeniu dziecko zaczęłoby się dusić lub straciło oddech, system zaalarmuje kierowcę – dodał ekspert.  


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jakub Witkowski
Data emisji: 04.05.2021
Godzina emisji: 11.19

zch 

Czytaj także

Inteligentne opony. Już wkrótce w naszych autach?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 16:00
Znamy m.in. opony letnie czy zimowe, a wiele wskazuje na to, że już niedługo na rynku pojawią się też opony inteligentne. Nad projektem pracują producenci wszystkich liczących się koncernów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikrochipy. Udogodnienie czy narzędzie do inwigilacji?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 07:50
Chipy zyskują coraz większą popularność. Dzięki urządzeniu wszczepionemu pod skórę można np. płacić za zakupy lub przesyłać lekarzowi dane na temat stanu swojego zdrowia. W Polsce można już zachipować się samodzielnie. Metoda budzi jednak kontrowersje. 
rozwiń zwiń