Gdzie strażak nie może, tam pośle… robota. Wynalazek studenta Politechniki Rzeszowskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 14:30
4 maja to Dzień Strażaka. Sebastian Jakubowski, student mechatroniki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, w ramach pracy inżynierskiej stworzył prototyp robota, który może pomóc w pracy właśnie wykonującym ten zawód. – Chciałem w ramach mojej pracy inżynierskiej stworzyć robota o praktycznym zastosowaniu, aby ta praca mogła się na coś przełożyć  – powiedział naszemu reporterowi młody inżynier. 
Sebastian Jakubowski i jego dzieło
Sebastian Jakubowski i jego dziełoFoto: Beata Motyka

Posłuchaj
03:31 Trojka do trzeciej robot straz pozarna 2021_05_04-12-22-21.mp3 Student Politechniki Rzeszowskiej stworzył robota, który może pomóc strażakom (Trójka do trzeciej)

 

Pozornie proste urządzenie do niełatwych zadań

Robot inspekcyjny zaprojektowany przez Sebastiana Jakubowskiego może być wykorzystywany przez straż pożarną przy wycieku gazu lub innych niebezpiecznych substancji. Na czterokołową maszynę składają się m.in. cztery niezależne silniki, aparatura sterująca, czujniki dwutlenku węgla i gazów RPG oraz prosty system wizyjny, pozwalający strażakowi monitować stan urządzenia, gdy zostaje ono popchnięte, upadło z wysokości lub nie widać go z powodu zadymienia w pomieszczeniu. 

– Robot jest w stanie zauważyć ruchomy obiekt i oznaczyć go strażakowi czerwoną ramką, żeby wskazać np. człowieka, który macha ręka, wzywając pomocy. Całość jest sterowana z poziomu komputera. Informacje są przekazywane za pośrednictwem długiego przewodu zabezpieczoną rurą karbowaną – dodaje student.


dziewczyna pociąg shutterstock_1200.jpg
Pociągi przyszłości przyjazne pasażerom. Wyniki konkursu PKP

Technologia w służbie strażakom

Prace nad robotem trwały półtora roku, a ostateczny model jest trzecią wersją projektu. Jak podkreśla Sebastian Jakubowski, jego celem było stworzenie robota przeznaczonego do wspierania człowieka w jego pracy. Inspiracją był wywiad ze strażakiem z jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie.

– Piotr Caboń wskazał mi konkretne problemy, z jakimi strażacy zmagają się w tego typu akcjach. Ta rozmowa pozwoliła mi zweryfikować, jak ten robot mógłby pomóc strażakom – mówi inżynier. 

Kiedy wynalazek Sebastiana znajdzie swoje miejsce w wyposażeniu polskich strażaków? Tego nie wiemy. Wiemy za to, że jego praca inżynierska otrzymała ocenę bardzo dobrą.

Sebastian Jakubowski, student mechatroniki (WBMiL) opracował w ramach inżynierskiej pracy dyplomowej prototyp robota...

Opublikowany przez Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza Środa, 21 kwietnia 2021

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 04.05.2021
Godzina emisji: 12.22

kr

Czytaj także

Instagram przeciw hejtowi. Aplikacja przefiltruje dla nas wiadomości z mową nienawiści

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 12:51
Obok natrętnych reklam najbardziej nieprzyjemnym aspektem korzystania z mediów społecznościowych jest tzw. hejt. Właściciel jednego z najpopularniejszych portali społecznościowych – Instagrama – wymyślił nowe funkcje, dzięki którym użytkownicy będą mogli uniknąć nieprzyjemnych i obraźliwych wiadomości. Zmiany mogą dotyczyć także wiadomości wysyłanych z fałszywych kont. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowy detoks. Jak mądrze zarządzać czasem, który spędzamy z telefonem?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:23
60 procent z nas nie rozstaje się w ciągu dnia ze smartfonem. Niektórzy mają go przy sobie nawet podczas snu, wynika z badania przeprowadzonego na grupie Polaków do 35. roku życia. Problem nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych narasta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja? Sprawdzę w telefonie!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 14:30
Obecnie obowiązująca Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej została uchwalona 2 kwietnia 1997 i zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja tego samego roku. Od roku 2012 dostępna jest w aplikacji mobilnej, a od 2020 – jako... gra! 
rozwiń zwiń