Algorytm ostrzega przed niewydolnością serca

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:30
Choroby serca są największym zabójcą Polaków i odpowiadają za blisko połowę zgonów w naszym kraju. Lekarze z Zabrza opracowali algorytm, który pomaga wykryć niewydolność serca aż z miesięcznym wyprzedzeniem. Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala uniknąć hospitalizacji i chroni przed ciężką niewydolnością serca.
Ілюстрацыйны здымакFoto: фота: Shutterstock/REDPIXEL.PL

ogród rośliny sadzonki Shutterstock 1200.jpg
Permakultura. Jak stworzyć samowystarczalny, ekologiczny ogród?

Za zdecydowaną większość schorzeń układu krążenia odpowiada przede wszystkim nasz tryb życia: brak ruchu i nieprawidłowe odżywianie. Zmiana złych nawyków jest w tym wypadku oczywiście najlepszą profilaktyką, jednak równie ważne są innego rodzaju działania. Zaprzęgnięcie do pomocy sztucznej inteligencji pozwoliło osiągnąć znakomite rezultaty: algorytm HeartLogic analizuje pięć parametrów, w tym, co jest nowością, tony serca, z nawet miesięcznym wyprzedzeniem niewydolność serca, daje czas na wdrożenie odpowiednich terapii.


Posłuchaj
04:03 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_05_06 12-20-54.mp3 Sztuczna inteligencja walczy z chorobami serca (Trójka do trzeciej)

– Pierwsze zmiany w tym algorytmie pojawiają się, zanim pacjent odczuje jakieś objawy, czyli pojawi się duszność, spadnie mu tolerancja wysiłku, łatwiej się będzie męczył. My to jesteśmy w stanie wyłapać wcześniej i zareagować – tłumaczy prof. Zbigniew Kalarus, kierownik katedry Kardiologii i Wrodzonych Wad Serca i elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

Potwierdza to przypadek pana Bogusława Dziubka. – Czułem się całkiem dobrze, żyłem sobie całkiem normalnie, tylko ten mój aparacik uważał, że coś jest nie tak – opowiada. – Lekarze posprawdzali wszystkie odczyty i okazało się, że jest bardzo źle. Gdyby nie to urządzenie, które mam w domu, nie wiem, co by z tego wynikło – dodaje.

– Algorytm u pana Bogusława zadziałał prawidłowo, farmakoterapia została zoptymalizowana i, co ważne, obserwowaliśmy po wdrożeniu leczenia stopniową poprawę algorytmu – komentuje sytuację dr nauk medycznych Sławomir Pluta z I oddziału Kardiologii i Angiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. – Czyli powrót indeksu niewydolności serca do normy – tłumaczy.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 06.05.2021
Godzina emisji: 12.20

pr

Czytaj także

Sztuka sztucznej inteligencji – ile jest warta?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 12:45
Rozwój sztucznej inteligencji sporo namieszał na rynku sztuki. Doszedł bowiem już do takiego etapu rozwoju, że roboty mogą tworzyć sztukę, która jest wystawiana w poważnych galeriach i sprzedawana na aukcjach. A więc wieszamy na ścianie obraz robota Ai-Da obok Picassa i już? To chyba jednak nie jest takie proste...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobry chleb – tylko z domowej piekarni!

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 12:15
W Polsce są bardzo bogate tradycje piekarnicze, a zapotrzebowanie na dobry chleb – olbrzymie. Do wspomnień z dzieciństwa o świeżym, jeszcze ciepłym chlebie z chrupiącą skórką i aromatycznym miąższem prosto z piekarni, wielu bardzo chętnie wraca. I poszukuje chleba smakującego i pachnącego "jak dawniej", często bezskutecznie. Dlatego coraz częściej zaczynamy piec chleb sami, w domu. Jak samemu upiec dobry i zdrowy chleb? Czy to jest trudne, jakie składniki są do tego potrzebne – o tym właśnie w "Leniwym przedpołudniu" rozmawiała Anna Popek ze swoim gościem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka języka. Z pomocą przychodzi... sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 12:55
Polski start-up pracuje nad metodą nauki języków obcych, która odbywać się będzie na jednym z portali społecznościowych. Za wszystko odpowiedzialna ma być sztuczna inteligencja. Firma chce stworzyć bota, który poprzez przyjacielską konwersację uczyć będzie praktycznego zastosowania języka angielskiego. Jak w praktyce będzie wyglądać nauka? Czy innowacyjna metoda ma szansę przynieść efekty?
rozwiń zwiń