24. Piknik Naukowy. Co dzieje się w naszych płucach w zanieczyszczonym powietrzu?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 11:22
– Możemy pokazać dzisiaj, co pojawiłoby się w naszych płucach, gdybyśmy przez kilka godzin oddychali zanieczyszczonym powietrzem – opowiadała Barbara Leśniczak, kierownik Edukacyjnej Sieci Antysmogowej z Państwowego Instytutu Badawczego NASK, przygotowując eksperyment. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Godlikeart

Klimat, zdrowie 1200.jpg
"Klimat i my", to hasło tegorocznego Pikniku Naukowego

– Na stole mamy sztuczne płuco, zrobione na potrzeby eksperymentu, jakie można przygotować w domu. Jest to pojemnik plastikowy, wypełniony wacikami, z wywierconymi dwoma otworami. Do jednego podłączamy odkurzacz, w drugim umieszczamy papieros. Wszystko po to, aby pokazać, zarówno dzieciom jak i dorosłym, że zarówno smog, jak i dym papierosowy mają wiele wspólnego – wyjaśnia rozmówczyni Moniki Suszek. 


Posłuchaj
04:02 _PR3_AAC 2021_05_07-11-22-02 piknik.mp3 Jak dym papierosowy i smog wpływają na nasze płuca? (Trójka do trzeciej)

shutterstock_lampa lawa 1200.jpg
24. Piknik Naukowy. Jak wykonać lampę lawa? [ZOBACZ]

Po zapaleniu odpowiednio umieszczonego papierosa i włączeniu odkurzacza pojemnik znajdujący się pośrodku wypełnił się dymem. – Widzimy, jak na wacikach osadza się gęsty trujący dym. Teraz widzimy to w bardzo skumulowanej formie. W normalnych warunkach, kiedy pyły wydobywające się z kominów latają w powietrzu, nie widzimy tego. Tutaj można zaobserwować, jak zmieniły się nasze waciki, znajdują się na nich drobinki pyłów. Są brązowe, a były białe – opisuje Barbara Leśniczak. 

– Zapraszamy do oglądania transmisji, będzie się dużo działo. Będziemy eksperymentować i prawie wszystko, co pokażemy w transmisji, będzie można wykonać w domu – zachęcała rozmówczyni Moniki Suszek. 

W tym roku największa plenerowa impreza naukowa w Europie przeniesie się do internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji online odbędzie się w dniach 8-15 maja 2021 roku i będzie wydarzeniem pełnym fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów online. Na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć zapowiedzi, materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my". 

Piknik Naukowy 2021 - spot/Centrum Nauki Kopernik

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 07.05.2021
Godzina emisji: 11.22

gs

Czytaj także

24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik dobiegł końca

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 21:37
Największa plenerowa impreza naukowa w Europie dobiegła końca. Młodzi naukowcy i ich rodziny przez niespełna tydzień (10-15 maja) mogli korzystać z atrakcji przygotowanych w ramach niezwykłego wydarzenia online. Na chętnych, w wirtualnych namiotach, czekało ponad trzysta filmów przygotowanych przez sto instytucji. Wśród nich znalazły się m.in. Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Centrum Badań Kosmicznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klimat i my" - Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 20:00
Największa plenerowa impreza naukowa w Europie w tym roku przeniosła się do internetu. Od soboty trwa Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji online - wydarzenie pełne fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia można usłyszeć materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my". Wydarzenie odbywa się w dniach 8 -15 maja 2021 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak można zmienić klimat w szczególnych okolicznościach?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 14:35
Już jutro rozpocznie się 24. Piknik Naukowy organizowany we współpracy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W piątkowej audycji "Cztery pory roku" Dominik Marszał, ekspert współpracujący z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym, organizatorem akcji Klimada 2.0, przedstawił eksperyment, który pokazuje, jak klimat zmienia się na naszych oczach. 
rozwiń zwiń