Maślankowe lody są zdrowe i nie tuczą!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 13:00
Piękna, prawdziwie wiosenna pogoda sprawiła, że nie tylko tłumnie ruszyliśmy na spacery, ale także zaatakowaliśmy lodziarnie, przed którymi zaczęły ustawiać się kolejki. Lody to oczywisty przysmak w ciepłe dni. Choć przy okazji także zmora osób, które walczą z nadmiarem kalorii. Jednak na horyzoncie pojawiła się właśnie "jutrzenka nadziei" w postaci lodów na maślance.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

konstytucja 1200 shutterstock.jpg
Konstytucja? Sprawdzę w telefonie!

Lody tradycyjne, robione na bazie mleka, oprócz tego, że są pyszne, są również bardzo kaloryczne. Alternatywą są lody sorbetowe, robione na bazie wody, jednak nie cieszą się one taką popularnością, a lodowi puryści twierdzą, że "to nie to". W tym kontekście lody na maślance są idealną alternatywą: mają być mniej kaloryczne, a zarazem bardziej puszyste.


Posłuchaj
03:49 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_05_10 12-48-08.mp3 Lody na maślance: smaczne i zdrowe (Trójka do trzeciej)

– Udało się uzyskać lody bez dodatku emulgatorów i stabilizatorów. Maślanka ma właściwości emulgujące, ponieważ jest naturalnie bogatym źródłem fosfolipidów – tłumaczy dr inż. Katarzyna Szkolnicka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. – Dzięki temu nadaje lodom puszystą teksturę i fajny, maślankowy smak – opisuje swój wynalazek.

– Emulgator pozwala wprowadzić powietrze do mieszanki lodziarskiej w czasie zamrażania, dzięki czemu lody charakteryzują się odpowiednią puszystością. Bez niego lody mogą być za mało puszyste i odbierane jako wodniste i twarde - wyjaśnia dr Szkolnicka. – W lodach z maślanki puszystość jest w granicach 50 procent, czyli z litra mieszanki możemy uzyskać 1,5 litra gotowego wyrobu – dodaje.

Czym właściwie jest popularna niegdyś maślanka? To wg definicji napój mleczny, który powstaje, kiedy tłuszcz oddziela się od zmaślonej śmietany. Dzisiaj jednak tą nazwą określa się także mieszankę maślanki, mleka w proszku i różnych innych dodatków, chociaż właśnie dodatek mleka w proszku sprawia, że nie jest to prawdziwa maślanka.

Maślanka, a więc także lody z maślanki, mają właściwości prozdrowotne m.in. wynikające z wysokiej zawartości fosfolipidów, w tym lecytyny, które obniżają poziom cholesterolu, ale także mają bardzo pozytywny wpływ na nasz układ nerwowy: – Mają pozytywny wpływ w przypadku intensywnej pracy umysłowej, polepszają funkcje poznawcze, pomagają w przypadku problemów z koncentracją czy bezsennością – wylicza Trójkowy gość.

Uwaga: lody z maślanki są także niskokaloryczne – ok. 155 kcal na 100 g – co pozwala je jeść nawet w czasie diety! – Poza tym maślanka szybko daje uczucie sytości, więc jemy ich mniej – dodaje dr Katarzyna Szkolnicka.

Jeszcze na początku lata lody maślankowe mają się pojawić w jednej ze szczecińskich lodziarni. Prowadzone są też rozmowy na temat wprowadzenia ich do sprzedaży sklepowej.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 10.05.2021
Godzina emisji: 12.48

pr

Czytaj także

Nauka języka. Z pomocą przychodzi... sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 12:55
Polski start-up pracuje nad metodą nauki języków obcych, która odbywać się będzie na jednym z portali społecznościowych. Za wszystko odpowiedzialna ma być sztuczna inteligencja. Firma chce stworzyć bota, który poprzez przyjacielską konwersację uczyć będzie praktycznego zastosowania języka angielskiego. Jak w praktyce będzie wyglądać nauka? Czy innowacyjna metoda ma szansę przynieść efekty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Permakultura. Jak stworzyć samowystarczalny, ekologiczny ogród?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:00
Permakultura to gałąź ekologicznego projektowania środowiska, która pozwala tworzyć między innymi samoregulujące się, ekologiczne ogrody. Zagadnienie będzie tematem warsztatów organizowanych w ramach 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Czym się charakteryzują ogrody permakulturowe i jak je stworzyć? – w programie "Trójka do trzeciej" opowiadała Monika Podsiadła, ogrodnik i specjalista w tej dziedzinie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Algorytm ostrzega przed niewydolnością serca

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:30
Choroby serca są największym zabójcą Polaków i odpowiadają za blisko połowę zgonów w naszym kraju. Lekarze z Zabrza opracowali algorytm, który pomaga wykryć niewydolność serca aż z miesięcznym wyprzedzeniem. Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala uniknąć hospitalizacji i chroni przed ciężką niewydolnością serca.
rozwiń zwiń