Energia pozyskiwana z natury to szansa dla klimatu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 11:30
Jak pozyskiwać energię z natury? W jaki sposób możemy czerpać ze źródeł, które dostępne są wokół nas? Trwa Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum nauki Kopernik. Wydarzenie stwarza okazję, by zastanowić się nad klimatem i naszym udziałem w jego ochronie, do czego zachęcał również gość programu "Trójka do trzeciej", Kamil Wyszkowski, prezes United Nation Global Compact Polska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

United Nation Global Compact to największa na świecie inicjatywa ONZ, zainaugurowana w 2000 roku. Jednostka zrzesza ponad trzynaście tysięcy największych, światowych firm oraz trzy tysiące instytucji, które wspólnie z rządami i naukowcami, zrzeszają biznes wokół zrównoważonego rozwoju. Działania te przybierają wymiar zarówno globalnby jak i lokalny. 


Posłuchaj
09:32 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_05_11 13-15-11.mp3 Alternatywne sposoby pozyskiwania energii z natury (Trójka do trzeciej)

Działalność 

–  W ramach sytszemu ONZ zdecydowano, że powstanie przestrzeń sprzyjająca rozmowom z sektorem prywatnym. Bez zaangażowania z jego strony, nasze działania nie miałyby tak widocznego wymiaru – tłumaczył Kamil Wyszkowski, prezes United Nation Global Compact.

Trwa Piknik Naukowy Polskiego Radia. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "Klimat i my". Jakie rozwiązania, sprzyjające jego ochronie, pojawiają się na arenie międzynarodowej? – To przede wszystkim pasty wodorowe, silniki elektryczne oraz polskie odkrycie – emulsje, które pozwalają na pokrycie fotowoltaiką powierzchni nieregularnych. To rozwiązanie w przyszłości może pomóc obniżyć energochłonność miast. Co więcej, emulsje przepuszczają światło. Właściwość ta pozwoli na, na przykład pokrywanie nimi szyb. Dobrze, że trwają nad nim badania. Cieszy nas, że bierze w nich udział również polska nauka – wyliczał Kamil Wyszkowski. 

Odnawialne źródła energii

– Obecnie, w świecie nauki, możemy obserwować coś, co lubię nazywać "klimatyczną rewolucją przemysłową naszych czasów". Wiele odkryć sprawia, że możemy pozyskiwać energię z natury. Największą popularnością cieszy się w tej dziedzinie fotowoltaika oraz energetyka wodna. Nie należy zapominać także o energii jądrowej, która jest bardzo nisko emisyjna, a więc wpisuje się w trendy zapobiegania zmianom klimatu. Do tego dochodzą oczywiście nowe technologie i możliwości, czyli m.in. turbiny wiatrowe, które cechują się coraz większą wydajnością – opowiadał w programie "Trójka do trzeciej".  

W jakie odnawialne źródła energii opłaca się inwestować? / CEO MAGAZYN POLSKA - TV

Rewolucja dla klimatu

– Cieszy mnie, że tworzy się coraz więcej nowych przestrzeni, w których my, jako ludzkość, próbujemy wymyślać coś, co do te pory było dla nas niedostępne. Przykładem może być magazynowanie energii z wyładowań atmosferycznych. Obecnie potrafimy załapać piorun, czyli przewidzieć, w które miejsce uderzy. Wiemy też jak rozstawić sprzęt, który przechwyci energię. Nie wiemy jednak w jaki sposób ją zmagazynować. To etap, nad którym trwają prace. Trzymam kciuki, by to się udało. To będzie przełomowy moment, który również wyznaczy małą rewolucję – relacjonował prezes. 

– Innym, równie spektakularnym przykładem, jest farma solarna, zbudowana na orbicie. Czyli mała fabryka energii, której nic nie będzie w stanie zakłócić odbioru energii słonecznej. Impulsy miałyby być przysyłane na Ziemię na zasadzie fal, podobnych do tych wstępujących w mikrofalówce – dodał. 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Kamil Wyszkowski  (prezes United Nation Global Compact Polska)
Data emisji: 11.05.2021
Godzina emisji: 13.15


Czytaj także

Czy polityka klimatyczna Unii ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 13:00
Unia Europejska chce być światowym liderem w redukcji emisji gazów cieplarnianych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikroplastik: przekleństwo mórz i oceanów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 12:30
Co roku ponad 10 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych trafia do oceanów. Naukowcy uważają, że widzimy zaledwie jeden procent z nich: te, które unoszą się na powierzchni wody. Pozostałe 99 procent trafia w głębiny. I do żywych organizmów.
rozwiń zwiń