W Polsce powstanie biodegradowalne tworzywo sztuczne z… ziemniaków

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 13:37
W Tarnowie będzie produkowana skrobia termoplastyczna, czyli całkowicie biodegradowalne tworzywo sztuczne z ziemniaków, a konkretnie – z mąki ziemniaczanej. Przy dalszej przeróbce mogą z niej powstawać np. opakowania jednorazowe, sztućce, folie czy doniczki, które rozłożą się po około pół roku. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Sea Wave

odnawialne źródła energii wiatraki Shutterstock 1200.jpg
Energia pozyskiwana z natury to szansa dla klimatu

Genialne w swojej prostocie

Twórcom tego ekologicznego surowca realizacja projektu od pomysłu do uzyskania gotowego produktu zajęła ponad rok. Pilotażowa instalacja do wytwarzania skrobi termoplastycznej została właśnie uruchomiona w tarnowskim Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Azoty S.A.

– Zwykła mąka ziemniaczana, którą stosujemy w kuchni, jest przerabiana na polimer biodegradowalny. Naszym celem było opracowanie takiego tworzywa, które będzie tanie i jak najmniej przetworzone. To istotne, żeby nie było chemicznych ingerencji. Nasz produkt wymaga właściwie tylko obróbki termicznej – wyjaśnia kierownik projektu Magdalena Pantoł.


Posłuchaj
03:38 Trojka do trzeciej tworzywo sztuczne z ziemniaka 2021_05_12-13-32-56.mp3 Biodegradowalne tworzywo na bazie mąki ziemniaczanej. Czy pewnego dnia zastąpi nam plastik? (Trójka do trzeciej)

 

Odpowiedź na dyrektywę PE

Tu nasuwa się pytanie o możliwość zrobienia takiego tworzywa samodzielnie w domu. Prezes przedsiębiorstwa Tomasz Hinc zdecydowania zaprzecza, przy czym podkreśla, że skrobia termoplastyczna jest odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego z czerwca 2019 roku, mającą na celu zmniejszenie wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. – Opakowania jednorazowe, które nie powstają naturalnie, zostaną wykluczone z obrotu. Oznacza to, że wzrośnie zapotrzebowanie na materiały spełniające normy ekologiczne – dodaje.

Z ziemi do drukarek 3D

Skrobia termoplastyczna, która zaczynają produkować tarnowskie Azoty, to tylko półprodukt w postaci granulatu, z którego mogą powstać opakowania jednorazowe, sztućce, kubki, folie i doniczki, które po upływie kilku miesięcy rozpuszczą się w ziemi. Grupa Azoty obecnie pracuje nad wykorzystaniem skrobi w druku 3D. 

Pożyczamy świat od naszych dzieci/Grupa Azoty

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Bartłomiej Maziarz
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 13.32

kr

Czytaj także

Permakultura. Jak stworzyć samowystarczalny, ekologiczny ogród?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:00
Permakultura to gałąź ekologicznego projektowania środowiska, która pozwala tworzyć między innymi samoregulujące się, ekologiczne ogrody. Zagadnienie będzie tematem warsztatów organizowanych w ramach 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Czym się charakteryzują ogrody permakulturowe i jak je stworzyć? – w programie "Trójka do trzeciej" opowiadała Monika Podsiadła, ogrodnik i specjalista w tej dziedzinie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maślankowe lody są zdrowe i nie tuczą!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 13:00
Piękna, prawdziwie wiosenna pogoda sprawiła, że nie tylko tłumnie ruszyliśmy na spacery, ale także zaatakowaliśmy lodziarnie, przed którymi zaczęły ustawiać się kolejki. Lody to oczywisty przysmak w ciepłe dni. Choć przy okazji także zmora osób, które walczą z nadmiarem kalorii. Jednak na horyzoncie pojawiła się właśnie "jutrzenka nadziei" w postaci lodów na maślance.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia pozyskiwana z natury to szansa dla klimatu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 11:30
Jak pozyskiwać energię z natury? W jaki sposób możemy czerpać ze źródeł, które dostępne są wokół nas? Trwa Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum nauki Kopernik. Wydarzenie stwarza okazję, by zastanowić się nad klimatem i naszym udziałem w jego ochronie, do czego zachęcał również gość programu "Trójka do trzeciej", Kamil Wyszkowski, prezes United Nation Global Compact Polska.
rozwiń zwiń