Autobusy z przyszłością

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 11:30
Jest elektryczny, cichy, dość wolny i... nie ma kierowcy: autobus autonomiczny. Od ponad dwóch lat dwa takie pojazdy jeżdżą w Wiedniu, po dzielnicy Seestadt Aspern. Wyposażone w kamery i czujniki ruchu ulicznego - poza pandemią zabierają do 11 pasażerów. Czy to jest właśnie przyszłość miejskiego transportu publicznego?
Autonomiczny autobus o napędzie elektrycznym jeżdżący w jednej z dzielnic Wiednia
Autonomiczny autobus o napędzie elektrycznym jeżdżący w jednej z dzielnic WiedniaFoto: mat. prasowe

shutterstock_534722554 alkomat 1200.jpg
Alkotesty. Autobus, który doniósł na kierowcę

Niewielkie autobusy jeździły nie szybciej niż 20 km/h. "Nauczyły" się omijać przeszkody w taki sposób, aby gwałtownie nie hamować. Po dwuletnich testach ich operator, Wiener Linien, ogłosił, że w czerwcu zostaną wycofane. Czy zdały egzamin?


Posłuchaj
03:59 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_05_12 11-19-39.mp3 Autobusy autonomiczne zdały egzamin

Pierwotnie ich test miał trwać tylko rok: – Autonomiczne autobusy są częścią badania prowadzonego m.in. przez Wiener Linien i Austriacki Instytut Technologii. Pojawiły się w Seestadt, osiedlu nowoczesnym i przyjaznym środowisku, znanym m.in. z drewnianego wieżowca – mówi Peter Hanke, radny dzielnicy. – Jest tu spokojny ruch uliczny, dlatego autobusy autonomiczne mogły się tutaj pojawić – wyjaśnia.

– Trasa liczy ok. 2 km i ma 11 przystanków. Podczas jazdy przed autobusami pojawia się wiele wyzwań: m.in. muszą odczytać kolor sygnalizacji świetlnej czy rozpoznać, jak zachowuje się stojący przed nimi pojazd: czy jest źle zaparkowany i czy trzeba go objechać, czy raczej warto poczekać – wylicza radny. – Przez rok i 9 miesięcy autobus stawał nieruchomo. Od dwóch miesięcy potrafi podjąć słuszną decyzję – dodaje.

– W Seestadt testujemy ideę "ostatniej mili", która polega na tym, że pasażer dzięki autonomicznym autobusom nie musi już ze stacji metra iść piechotą, lecz może wygodnie podjechać, jeśli np. ma zakupy – wyjaśnia dyrektor Wiener Linien Günter Steinbauer. – Po dwóch latach badań wiemy, że będziemy rozwijać ten sposób transportu. Tylko on, przy dobrej komunikacji w Wiedniu, może zachęcić większą liczbę mieszkańców do przesiadki do transportu publicznego – wskazuje. 


Autonomer Bus Seestadt Aspern / YouTube Zukunft-E


Testy przedłużyły się z powodu pandemii oraz wypadku z udziałem pieszego. Był to jedyny wypadek autobusu autonomicznego i nie doszło do niego z winy pojazdu. – Pani wpadła na jeden z autobusów: była w słuchawkach i na dodatek korzystała z telefonu. Na szczęście doznała tylko lekkich otarć – tłumaczy Barbara Pertl, rzecznik Wiener Linien. – Po analizie materiału filmowego okazało się, że weszła wprost na pojazd. Po pięciu dniach autobusy wróciły na trasę – dodaje. 


Mit dem autonomen E-Bus durch die Seestadt/YouTube Wiener Linien


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 12.05.2021
Godziny emisji: 11.19

pr

Czytaj także

Konstytucja? Sprawdzę w telefonie!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 14:30
Obecnie obowiązująca Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej została uchwalona 2 kwietnia 1997 i zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja tego samego roku. Od roku 2012 dostępna jest w aplikacji mobilnej, a od 2020 – jako... gra! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka języka. Z pomocą przychodzi... sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 12:55
Polski start-up pracuje nad metodą nauki języków obcych, która odbywać się będzie na jednym z portali społecznościowych. Za wszystko odpowiedzialna ma być sztuczna inteligencja. Firma chce stworzyć bota, który poprzez przyjacielską konwersację uczyć będzie praktycznego zastosowania języka angielskiego. Jak w praktyce będzie wyglądać nauka? Czy innowacyjna metoda ma szansę przynieść efekty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maślankowe lody są zdrowe i nie tuczą!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 13:00
Piękna, prawdziwie wiosenna pogoda sprawiła, że nie tylko tłumnie ruszyliśmy na spacery, ale także zaatakowaliśmy lodziarnie, przed którymi zaczęły ustawiać się kolejki. Lody to oczywisty przysmak w ciepłe dni. Choć przy okazji także zmora osób, które walczą z nadmiarem kalorii. Jednak na horyzoncie pojawiła się właśnie "jutrzenka nadziei" w postaci lodów na maślance.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce powstanie biodegradowalne tworzywo sztuczne z… ziemniaków

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 13:37
W Tarnowie będzie produkowana skrobia termoplastyczna, czyli całkowicie biodegradowalne tworzywo sztuczne z ziemniaków, a konkretnie – z mąki ziemniaczanej. Przy dalszej przeróbce mogą z niej powstawać np. opakowania jednorazowe, sztućce, folie czy doniczki, które rozłożą się po około pół roku. 
rozwiń zwiń