Algorytm prawdę Ci powie o Twoim biznesie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:30
Nie każdy przedsiębiorca wie dokładnie, w jakiej kondycji jest jego firma. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej postanowili im pomóc i opracowali narzędzie, które może oszacować, w jakim stopniu dana firma zagrożona jest niewypłacalnością. Model dostępny jest w internecie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

iss stacja kosmiczna kosmos free nasa gov 1200.jpg
Czego w kosmosie szukają Chińczycy i Elon Musk?

Sprawa jest banalnie prosta: wystarczy 10-15 minut. Należy wpisać roczne wyniki finansowe, jak np. aktywa ogółem, zyski netto, zobowiązania krótkoterminowe. Ankieta jest w pełni anonimowa, a dane nie są nigdzie gromadzone.


Posłuchaj
03:48 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_05_13 11-18-09.mp3 Komputerowy model oceni Twoją firmę (Trójka do trzeciej)

– Udostępnione modele oszacowania ryzyka niewypłacalności firm to efekt 20 lat prac badawczych – tłumaczy prof. Tomasz Korol z Politechniki Gdańskiej. – Opracowaliśmy je na podstawie firm polskich i międzynarodowych, produkcyjnych, usługowych, transportowych. Próba badawcza zawierała ok. 400 firm, z czego połowa była zdrowa, a połowa zagrożona upadkiem – opisuje.

Model pozwala na wczesne ostrzeganie przed pogarszaniem się sytuacji firmy, a jego skuteczność sięga aż 80 procent. Choć ma też pewne ograniczenia: – Pokazuje pierwszy obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Mamy tu trzy wskaźniki finansowe: jeden ze wskaźników płynności, jeden ze wskaźników sprawności oraz jeden ze wskaźników rentowności – wyjaśnia prof. Błażej Prusak. – Za pomocą tych trzech wskaźników dochodzimy do jednej miary. I tę miarę porównujemy do zera: im wartość jest wyższa, tym kondycja finansowa spółki jest lepsza – wskazuje.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 13.05.2021
Godzina emisji: 11.18

pr

Czytaj także

Algorytm ostrzega przed niewydolnością serca

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:30
Choroby serca są największym zabójcą Polaków i odpowiadają za blisko połowę zgonów w naszym kraju. Lekarze z Zabrza opracowali algorytm, który pomaga wykryć niewydolność serca aż z miesięcznym wyprzedzeniem. Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala uniknąć hospitalizacji i chroni przed ciężką niewydolnością serca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panele zintegrowane i emulsja fotowoltaiczna. Świetlana przyszłość fotowoltaiki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 13:35
Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej w ubiegłym roku dzięki fotowoltaice przybyło nam 2,5 gigawata mocy, co oznacza, że cała branża fotowoltaiczna wygenerowała inwestycje rzędu 10 mld złotych. Tę formę pozyskiwania energii elektrycznej czeka jeszcze bardziej świetlana przyszłość, a to za sprawą tzw. paneli zintegrowanych oraz emulsji fotowoltaicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autobusy z przyszłością

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 11:30
Jest elektryczny, cichy, dość wolny i... nie ma kierowcy: autobus autonomiczny. Od ponad dwóch lat dwa takie pojazdy jeżdżą w Wiedniu, po dzielnicy Seestadt Aspern. Wyposażone w kamery i czujniki ruchu ulicznego - poza pandemią zabierają do 11 pasażerów. Czy to jest właśnie przyszłość miejskiego transportu publicznego?
rozwiń zwiń