Internet rzeczy. Czy dane użytkowników są bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 14:35
Coraz więcej urządzeń domowych jest podłączonych do internetu. Nowe technologie otwierają przed nami wiele możliwości i udogodnień. Czy jednak wszystkie tego typu rozwiązania są dla nas bezpieczne? Co z ochroną danych przechowywanych na urządzeniach?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Coraz więcej sprzętów codziennego użytku podłączonych jest do sieci. Dzięki temu większością z nich możemy sterować na odległość. Zarządzanie nowymi technologiami stało się coraz bardziej intuicyjne i powszechne. Proces wymaga jednak pewnej dyscypliny ze strony użytkowników.

Posłuchaj
04:08 PR3_MPLS 2021_05_18-14-21-45internet_rzeczy.mp3 Internet rzeczy. Czy nasze dane są bezpieczne? (Trójka do trzeciej)

 

Pomoc w pandemii

– Smartfony są dobrym narzędziem do tego, by rozpoznać, czy mieliśmy kontakt z osobą zakażoną. Oprócz tego, że są podłączone do internetu, posiadają także bluetooth, który z niewielkich odległości może łączyć się z telefonami innych użytkowników. Dzięki technologii możemy zarejestrować, czy znaleźliśmy się w pobliżu osoby potencjalnie zakażonej – wyjaśnił Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny portalu, zajmującego się nowymi technologiami. 

Cyberprzestępstwa kosztują firmy bilion dolarów rocznie / ITbiznes

Bezpieczeństwo oraz informacje 

– Dane, które przechowujemy na urządzeniach, mogą paść łupem cyberprzestępców. Tego właśnie najbardziej powinniśmy się obawiać w przypadku internetu rzeczy. Bezpieczeństwo przed kradzieżą danych powinni zapewnić nam producenci urządzeń – dodał Paweł Pilarczyk.

Tylko w 2019 roku doszło do ponad 105 milionów ataków hakerskich na urządzenia elektroniczne. W kwestii bezpieczeństwa wiele zależy jednak od samego użytkownika. Poza wyborem marki kupowanego sprzętu należy zatroszczyć się także o mocne hasło. Odpowiednio dobrane, znacząco utrudni dostęp do danych niepożądanym osobom. 

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Piotr Firan
Data emisji: 18.05.2021
Godziny emisji: 14.21

zch