Torebki z alg alternatywą dla foliowych jednorazówek?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 12:30
Produkujemy je i zużywamy w ogromnych ilościach. I zaśmiecamy nimi świat: foliowe torebki jednorazowe. Jak na razie próby zastąpienia ich bardziej ekologicznym produktem nie przynoszą rezultatów. Czy wynalazek krakowskich naukowców ma szansę na sukces?
Torebka foliowa rozkłada się minimum 100 lat
Torebka foliowa rozkłada się minimum 100 latFoto: Glow Images/East News

ziemniaki mąka ziemniaczana skrobia 1200.jpg
W Polsce powstanie biodegradowalne tworzywo sztuczne z… ziemniaków


Algi czerwone są bardzo popularne w Bałtyku. I jest szansa, że staną się popularne na całym świecie za sprawą wynalazku zespołu naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Chodzi o całkowicie biodegradowalne reklamówki wytwarzane właśnie z bałtyckich alg. Być może przyczynią się do zakończenia koszmaru foliowych jednorazówek.


Posłuchaj
04:30 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_05_24 12-19-48.mp3 Biodegradowalny plastik z alg bałtyckich nadzieją na oczyszczenie Ziemi (Trójka do trzeciej)

Sekretem jest polisacharyd (cukier złożony) o nazwie furceleran, obecny właśnie w algach czerwonych. – To jest bardzo proste: furceleran w postaci proszku zalewa się wodą i przy odpowiedniej temperaturze, mieszaniu i czasie tworzy się roztwór foliotwórczy. Teraz wystarczy go wylać, on schnie i od razu jest folia – tłumaczy autorka wynalazku, prof. Ewelina Jamroz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

– Sam furceleran jest bardzo dobrą matrycą dla folii. Czyli uzyskujemy z niego folię, a wzbogacając o dodatkowe składniki, możemy nadać mu konkretne właściwości – wskazuje prof. Jamroz. – Np. sprawić, że folia o kilka tygodni przedłuży świeżość produktu, ochroni przed wirusami i zabije zarazki – dodaje.

Można też sprawić, że obecność pewnych składników spowoduje zmianę koloru folii. Czyli jeśli coś złego dzieje się z produktem, opakowanie zmienia kolor!

Wyprodukowanie metra kwadratowego ekologicznej, biodegradowalnej folii z bałtyckiej algi czerwonej kosztuje kilkadziesiąt groszy: folia tradycyjna jest o ponad połowę tańsza. Ale odwrócenie proporcji to kwestia skali produkcji, odpowiedzialności i chęci. – Planeta jest dosłownie zasypywana plastikiem. I gdyby udało się chociaż w 20-30 procentach zastąpić te folie syntetyczne przez moją folię, to byłby wielki zysk dla ludzkości – dodaje prof. Ewelina Jamroz.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Eryk Kazanowski
Data emisji: 24.05.2021
Godzina emisji: 12.19

pr

Czytaj także

Latające samochody nie tylko w kreskówkach. Nadchodzi przełom w motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:40
Jedna z amerykańskich firm zaprezentowała prototyp latającego samochodu. To pierwszy tego typu pojazd, który jest w stanie wznieść się pionowo, a więc nie potrzebuje pasa startowego. Jak wygląda auto z przyszłości?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autobusy z przyszłością

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 11:30
Jest elektryczny, cichy, dość wolny i... nie ma kierowcy: autobus autonomiczny. Od ponad dwóch lat dwa takie pojazdy jeżdżą w Wiedniu, po dzielnicy Seestadt Aspern. Wyposażone w kamery i czujniki ruchu ulicznego - poza pandemią zabierają do 11 pasażerów. Czy to jest właśnie przyszłość miejskiego transportu publicznego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modnie, tanio, ekologicznie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 11:30
Grupa licealistek z Wrocławia opracowała system poszukiwania ubrań w sklepach z używaną odzieżą. I ruszyła z kampanią SECOnd-hand, z akcentem na ECO, głównie w mediach społecznościowych. Właśnie tam rozpowszechniają swój projekt.
rozwiń zwiń