Jak być mamą w świecie nowoczesnych technologii?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 13:30
Nowoczesne technologie wkraczają dosłownie do każdej dziedziny naszego życia, także do wychowania dzieci. Czy są w tym pomocne, czy jednak wręcz przeciwnie?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, Autorstwa Kaspars Grinvalds

praca zdalna dom rodzina dzieci 1200 free
To wielki test dla rodziców małych dzieci - praca zdalna w czasie epidemii

Tym tematem zajął się Trójkowy reporter, Przemek Cięgotura, i porozmawiał zarówno z dziećmi, jak i samymi mamami: tymi młodymi i tymi już trochę starszymi, które wychowanie dzieci mają już za sobą. Opinie były niezwykle zróżnicowane.


Posłuchaj
02:47 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_05_26 13-17-11.mp3 Mama, dzieci i nowoczesne technologie (trójka do trzeciej)

Opinie pozytywne koncentrowały się na ułatwieniu życia mamie przez technologie, m.in. przez pomoc w kontroli nad dzieckiem. – Dzięki nowoczesnym technologiom mama ma więcej czasu: może równocześnie wykonywać własną pracę i kontrolować dziecko – stwierdziła jedna z pytanych pań. – Kiedy dzieci wyjeżdżają daleko na studia, łatwiej o kontakt – dodają studentki.

Jednocześnie jednak wiele osób zwracało uwagę, że trzeba kontrolować, w jaki sposób dzieci wykorzystują te technologie. – Zagrożenia w społeczeństwie, w środowisku, są tak potężne, że przypilnować dziecko i zapewnić mu psychologiczne wsparcie jest bardzo trudno – stwierdza jedna z mam. – Mamy córkę w wieku 11 lat i korzystamy z nadzoru rodzicielskiego: wiemy, jakie strony odwiedza, z kim pisze, co komentuje – wyjaśnia inna.

Jednak nierzadkie są również negatywne opinie o roli nowoczesnych technologii w wychowaniu dzieci: – Dzieci mniej się bawią, komunikacja z nimi jest trudniejsza i przez to więcej rozrabiają – stwierdza zapytany mężczyzna. – To są cyfrowe dzieci, bez uczuć. A my jesteśmy dzieci z trzepaka – dodaje pani, która swoje pociechy już wychowała.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Przemek Cięgotura
Data emisji: 26.05.2021
Godzina emisji: 13.17

pr

Czytaj także

Czy pozwalam dziecku na swobodny dostęp do Internetu?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 13:00
Już jedna trzecia rodziców dzieci między 12. a 23. miesiącem życia deklaruje, że ich pociechy korzystają ze smartfonów i tabletów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIEferie – jak zadbać o siebie i rodzinę w trakcie epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 14:00
Czwartek 12 marca był pierwszym dniem, który dla dzieci nie rozpoczął się dźwiękiem budzika. W obliczu wyjątkowej sytuacji, która ogarnęła cały kraj, zarówno one, jak i dorośli muszą spędzać jak najwięcej czasu w domowym zaciszu, co skłania do zadawania pytań o sposób zagospodarowania nadprogramowych godzin z naszymi najbliższymi oraz jakość nauki online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcje WF w czasach koronawirusa to tylko teoria

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 06:55
Nie odbywają się wcale, a jak już są, przerabia się na nich zagadnienia teoretyczne. Lekcje wychowania fizycznego od początku pandemii odbywają się wyłącznie zdalnie, a to wpływa zarówno na kondycję uczniów, jak i pracę nauczycieli.
rozwiń zwiń