Co się stało z Naszą Klasą? Popularny kilka lat temu portal kończy działalność

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co się stało z Naszą Klasą? Popularny kilka lat temu portal kończy działalność
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Jeden z najważniejszych serwisów społecznościowych w historii polskiego internetu kończy działalność. Portal Nasza Klasa rozpoczął działalność 11 listopada 2006 r. Polacy z całego kraju zaczęli wtedy wykorzystywać sieć, by - często po latach - odnaleźć przyjaźnie ze szkolnych lat.

Nasza Klasa była pierwszym popularnym portalem społecznościowym w Polsce. Strona stała się fenomenem, a z czasem nawet modą. Właściciel portalu właśnie ogłosił, że za dwa miesiące Nasza Klasa zakończy swoją działalność.

– To był szał. Z portalu korzystały miliony Polaków. Tak jak większość osób w średnim wieku, byłem zafascynowany poszukiwaniem rówieśników z dawnych lat. Dawało to wiele emocji – mówił Robert Bazułka, informatyk. 

Posłuchaj

3:56
Co się stało z "Naszą Klasą"? Popularny portal przestaje istnieć (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wspomnień czar

Dawni użytkownicy z rozrzewnieniem wspominają odszukiwanie znajomych, ponowne nawiązywanie kontaktów, dodawanie zdjęć czy zostawienie komentarzy. Inni twierdzą, że portal był miejscem, w którym ludzie chcieli jedynie się pokazać i zabłysnąć. 

Jedną z przyczyn upadku Naszej Klasy, paradoksalnie stał się jej sukces. – W pewnym momencie portal był tak popularny, że nie wytrzymywały serwery. Każdy z użytkowników na pewno pamięta Pana Gąbkę, który pojawiał się na ekranie w momencie, gdy serwery nie dawały już rady. Możliwości portalu nie były zbyt duże. Nasza Klasa nie miała szans, by konkurować z olbrzymami, w szczególności z Facebookiem – dodał Robert Bazułka. 

Nasza-klasa, Fotka, Grono i Epuls. Co się dziś dzieje z kultowymi polskimi social media? / Komputer Świat

Barwy przyszłości

– Nic nie jest dane na zawsze. W szczególności w internecie, gdzie zmiany postępują bardzo szybko. Niektóre media wychodzą z mody, a w ich miejsce pojawiają się nowe aplikacje. Myślę, że idziemy w kierunku awatarów. To bardzo popularne w krajach azjatyckich. Być może kiedyś będziemy żyli w grach. Będziemy kłaść się na łóżku, zakładać gogle VR i spędzać cały dzień w grze, w której będziemy wieść idealne życie i kontaktować się z innymi ludźmi – mówił Wiktor Koliński z gnieźnieńskiego klubu fantastyki.

Jak podał właściciel portalu, serwis zakończy działalność 27 lipca 2021 roku. Szacuje się, że w czasach największej świetności, w 2010 roku, na Naszej Klasie zarejestrowanych było 14 milionów aktywnych kont użytkowników.

 


*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 28.03.2021
Godzina emisji: 14.35

zch

Polecane