Bujna łąka czy trawniki przycięte "na jeża"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bujna łąka czy trawniki przycięte "na jeża"?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: kurhan/Shutterstock.com

Kosić czy nie kosić, oto jest pytanie? Między zwolennikami przyciętych i nieprzyciętych trawników trwa spór, który w przypadku trawników miejskich staje się niezwykle zacięty. "Łąkowcy" mówią o ekologii, oszczędności wody i obniżaniu temperatury, "fryzjerzy" o zagrożeniu kleszczami i estetyce. Kto ma rację?


torebka plastikowa 1200.jpg
Torebki z alg alternatywą dla foliowych jednorazówek?

Kiedyś trawnik przycięty równiutko, "po angielsku" był marzeniem każdego właściciela działki i podkreślał jego status znakomitego ogrodnika. Jednak od kilku lat coraz popularniejsze staje się ograniczanie bądź wręcz całkowite zaniechanie koszenia. A władze odpowiedzialne za utrzymanie zieleni miejskiej są wystawione na ostrzał bez względu na to, co zrobią.


Posłuchaj

2:40
"Łąkowcy" kontra "fryzjerzy": spór o koszenie trawników (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

W Krakowie spór o wygląd miejskich trawników trwa już od kilku lat. Kiedy w roku 2020 wiosną Zarząd Zieleni Miejskiej zadecydował o ich skoszeniu, mieszkańcy narzekali, że podwórka, bulwary i parki są suche. Dlatego w tym roku ZZM postanowił działać inaczej: – Dostosowujemy koszenie do warunków pogodowych. Poza tym z uwagi na fakt, że wiosny są coraz cieplejsze, a wody jest coraz mniej, postanowiliśmy stopniowo ograniczać koszenie – tłumaczy wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Łukasz Pawlik.

W efekcie trawa koszona jest na skrzyżowaniach czy w miejscach rekreacji, natomiast w innych miejscach rośnie bez ograniczeń. Ale to również nie podoba się części mieszkańców Krakowa: – Trawniki należy golić: ładniej wyglądają, a psy mają gdzie wyjść – mówi jeden z mieszkańców. – Ciąć, żeby kleszczy w nich nie było – wspiera go właścicielka kota, na którym, mimo stosowania różnych preparatów, wciąż znajduje te groźne pajęczaki.

– Kleszcze w wysokiej trawie to mit: one wolą przystrzyżone trawniki. W trawie żyją stworzenia, które zwalczają kleszcze – tłumaczy ekolog Mariusz Waszkiewicz. – Wysoka trawa ma także właściwości antysmogowe, rosną w niej kwiaty, a więc pojawiają się pszczoły, motyle – wylicza kolejne korzyści.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Mastalerz
Data emisji: 02.06.2021
Godzina emisji: 12.47

pr

Polecane