Dzień bez Krawata. Jaka jest jego historia i przyszłość?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień bez Krawata. Jaka jest jego historia i przyszłość?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/TanyaKim

We Francji nazywany le cravate, a w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej… zwisem męskim ozdobnym – dziś Dzień bez Krawata. W ciągu wieków ten galanteryjny dodatek ewoluował kształtem i sposobem wiązania. Teraz krawat nieodzownie kojarzy się z dżentelmenem, choć popularność tej części garderoby w ostatnich latach zmalała na korzyść mniej oficjalnego stroju. 

Historia pewnego węzła

Pierwsze wzmianki o krawatach pochodzą ze starożytnych Chin. Żołnierze Terakotowej Armii urodzonego w 259 p.n.e. cesarza Qin Shi Huanga mieli pod szyjami barwne chusty, a i w grobowcu samego władcy znaleziono coś, co przypomina dzisiejszy finezyjny węzeł. Później o tym dodatku do garderoby przypomniał światu król Francji Ludwik XIV. Uszyte z jedwabiu chusty noszone przez chorwackich oficerów zwróciły uwagę monarchy na tyle, że sam sprawił sobie podobną.

Czasy największej świetności krawaty przeżywały jednak w XX wieku, kiedy to pojawiały się w najróżniejszych kolorach i wzorach. Wtedy też najczęściej ulegał zmianie ich rozmiar – od tzw. śledzików do szerokich krawatów, w drugiej połowie lat 60. wylansowanych przez niejakiego Ralpha Lifshitza, który prawdziwą sławę zyskał jako Ralph Lauren.

Posłuchaj

3:43
Krawat – dodatek, który odmienił męską modę (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Krawat też ma duszę

Jak mówi Tomasz Pacałowski, doradca klienta w jednym z salonów z modą męską, najważniejsza w krawacie jest tzw. dusza, czyli wypełnienie krawata z surówki wełnianej. – Daje mu ona specyficznej sprężystości, a także to, że bardzo ładnie się układa, ładnie się wiąże, a po całym dniu użytkowania sam się rozprostowuje – wyjaśnia ekspert. Najdroższe krawaty kosztują w granicach 1000-1200 zł, natomiast ceny szytych na miarę mogą osiągnąć cenę kilkuset, a nawet tysiąca euro. – Wszystko zależy od tego, kto to robi i z jaką finezją – dodaje.

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: shutterstock/ Fedor Selivanov Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/ Fedor Selivanov

Trudna sztuka wiązania

– Jeżeli chodzi o finezję, wymaga jej także prawidłowe zawiązanie krawata. – 80 proc. mężczyzn, których znam, ma w szafie przygotowane już zawiązane krawaty. Znam bardzo niewielu mężczyzn, którzy potrafią zawiązać krawat. Najczęściej wiążą go żony – ubolewa Monika Rybakiewicz, kostiumograf.  Jeżeli nie czujesz krawata, to go nie zakładaj – radzi, podkreślając jednocześnie potrzebę dobrania szerokości krawata do sylwetki.

Zamiast krawata – szalik

W ostatnich latach większość mężczyzn świętuje Dzień Bez Krawata przez cały rok. – W przestrzeni biznesowej coraz częściej dominuje strój bez krawata – mówi specjalista do spraw wizerunku w biznesie Agnieszka Martyna Ross. – Jeżeli bierzemy pod uwagę np. sektor bankowy, który ewidentnie kojarzy nam się z bardzo sformalizowanym strojem, to np. prezes banku od wielu lat chodzi w koszulce polo. To taki trik, który ma wysłać komunikat do młodszego pokolenia, ale też definitywna zmiana trendu – stwierdza.

Jak zawiązać krawat?/Fundacja Uniwersytet Dzieci

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Data emisji: 02.06.2021
Godzina emisji: 13.36

kr

Polecane