Psy, które ścigają, psy, które ratują

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 11:45
Od kiedy pojawiły się granice, pojawili się również przemytnicy, którzy mimo zakazów chcą przewieźć różne substancje. W wykrywaniu prób przewozu kontrabandy bardzo pomagają specjalnie tresowane psy. W jaki sposób są one szkolone?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/BigDane

papuga ara Pixabay 1200.jpg
Ptaki o inteligencji trzyletniego dziecka. Odwiedziny w papugarni

Niezwykle czuły węch powoduje, że pies jest w stanie wyczuć różne substancje – papierosy, narkotyki – nawet kiedy są one maskowane innym zapachem. To również pomaga podczas poszukiwania zaginionych osób, gdyż także do takich celów są szkoleni ci funkcjonariusze na czterech łapach.


Posłuchaj
04:19 TROJKA Trojka do trzeciej 2021_06_02 11-21-03.mp3 Funkcjonariusze na czterech łapach (Trójka do trzeciej)

Dwuletni labrador Hektor pracuje wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. W tym roku wytropił już ponad tonę tytoniu i dwa miliony papierosów o wartości ok. 2 mln złotych. To drugie co do wielkości osiągnięcie w tym regionie.

– Jeżeli wie, co ma zrobić, to robi swoje. Jest efektywny, to widać po jego wynikach – chwali czworonoga starszy aspirant Zbigniew Bogucki, jego opiekun. – Miał zresztą doskonałego profesora, dużo mu przekazał – dodaje, mówiąc o swoim poprzednim pomocniku, będącym już na emeryturze labradorze Herosie.

Jak wygląda szkolenie psa policyjnego?/YouTube HISTORY Polska


Ostatnio egzamin na psiego tropiciela zdały Zmora, Komu i Lara: wykorzystywane są przez strażaków z Jarogniewic podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Strażacy mogą więc pochwalić się już pięcioma certyfikowanymi zespołami, w których kluczową rolę odgrywają psie nosy.

Egzamin nie był prosty: składał się m.in. z części dotyczącej posłuszeństwa i próby terenowej. – Najpierw trzeba przejść 2 km marszobiegiem, a w Nowym Sączu to jest nie lada wyzwanie, bo góra, pod którą trzeba podejść, jest bardzo stroma – opowiada Agata Przybylska, przewodniczka owczarka belgijskiego Komu. – A jak podejdzie się do komisji, sprawdzana jest agresja psa – dodaje.

Kierowca twierdził, że nic nie przewozi, ale pies udowodnił, że jest inaczej! [Nic do oclenia]/YouTube Discovery Channel Polska


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska
Data emisji: 02.06.2021
Godzina emisji: 11.21

pr

Czytaj także

Gdzie strażak nie może, tam pośle… robota. Wynalazek studenta Politechniki Rzeszowskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 14:30
4 maja to Dzień Strażaka. Sebastian Jakubowski, student mechatroniki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, w ramach pracy inżynierskiej stworzył prototyp robota, który może pomóc w pracy właśnie wykonującym ten zawód. – Chciałem w ramach mojej pracy inżynierskiej stworzyć robota o praktycznym zastosowaniu, aby ta praca mogła się na coś przełożyć  – powiedział naszemu reporterowi młody inżynier. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Permakultura. Jak stworzyć samowystarczalny, ekologiczny ogród?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:00
Permakultura to gałąź ekologicznego projektowania środowiska, która pozwala tworzyć między innymi samoregulujące się, ekologiczne ogrody. Zagadnienie będzie tematem warsztatów organizowanych w ramach 24. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Czym się charakteryzują ogrody permakulturowe i jak je stworzyć? – w programie "Trójka do trzeciej" opowiadała Monika Podsiadła, ogrodnik i specjalista w tej dziedzinie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekiny w łódzkim Orientarium. Jakie atrakcje przygotowano dla odwiedzających?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:30
Łódzkie Orientarium przygotowuje się na przyjęcie rekinów. Lada moment zakończą się prace związane z napełnianiem basenów wodą. Jedną z największych atrakcji, nowej części ogrodu zoologicznego, ma być podwodny tunel. Jego długość to aż 26 metrów. W basenach dom znajdą rekiny, płaszczki oraz kilkadziesiąt gatunków ryb. Jak przebiegają prace? 
rozwiń zwiń