Miejski i wiejski żywot pszczół pod lupą naukowców

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 12:40
W mieście czy na wsi – gdzie pszczołom żyje się lepiej i jak miejsce usytuowania pasieki wpływa na produkty pszczele?  
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

To właśnie sprawdza Zakład Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach. W projekcie uczestniczy pięć miejskich i pięć wiejskich pasiek z całej Polski.

trawa 1200.jpg
Bujna łąka czy trawniki przycięte "na jeża"?

 Pszczelarstwo miejskie zyskało na wielkiej popularności. W wielu miastach mamy pasieki na dachach, pasieki zakładają różne instytucje, twierdząc, że miód z miasta pozbawiony jest pozostałości środków ochrony roślin, które mogą się zdarzyć na terenach rolniczych. Postanowiliśmy to sprawdzić, bo według mojej wiedzy miód jest na tyle czystym produktem, że jest tak samo dobrej jakości, bez względu na to, czy pochodzi z terenów wiejskich czy miejskich  mówi Zbigniew Kołtowski, pomysłodawca akcji.

Posłuchaj
03:54 TROJKA Trojka do trzeciej Pszczoly 2021_06_03-12-34-00.mp3 Pszczoła miejska kontra pszczoła wiejska. Której żyje się lepiej, która daje lepszy miód? (Trójka do trzeciej) 

 

 Mamy pasieki współpracujące, w Krakowie, Lublinie, Warszawie i Katowicach. To głównej pszczelarze indywidualni. Miasta, które wymieniłem, nazwaliśmy roboczo aglomeracjami - w każdej z takich aglomeracji są dwie pasieki: jedna w mieście, druga pod miastem  opowiada Dariusz Gierula z Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach.

To nie my hodujemy pszczoły, tylko one hodują nas / Świat Rolnika

W nagraniu słyszymy też eksperta, który tłumaczy, dlaczego do pasiek trafiły dwa podgatunki pszczół: kaukaskie i kraińskie. Badania będą trwały trzy lata, skoncentrują się m.in. na intensywności rozwoju, miodności i łagodności pszczół, będą też dotyczyły różnicy w zachowaniu tych owadów w miastach i na terenach wiejskich.   

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Łukasz Grabczak
Data emisji: 03.06.2021
Godzina emisji: 12.34

Czytaj także

Ptaki o inteligencji trzyletniego dziecka. Odwiedziny w papugarni

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:25
Instytucje kultury pozostają zamknięte, jednak nie trzeba rezygnować z każdej rozrywki. Wybierając się na wiosenny spacer, można na przykład poszerzyć swoją wiedzę z biologii. Ciekawym miejscem może się ku temu okazać papugarnia. Jedna z nich działa w Zielonej Górze. Mieszkającymi na jej terenie ptakami opiekuje się miłośnik zwierząt, Sebastian Bysa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce powstanie biodegradowalne tworzywo sztuczne z… ziemniaków

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 13:37
W Tarnowie będzie produkowana skrobia termoplastyczna, czyli całkowicie biodegradowalne tworzywo sztuczne z ziemniaków, a konkretnie – z mąki ziemniaczanej. Przy dalszej przeróbce mogą z niej powstawać np. opakowania jednorazowe, sztućce, folie czy doniczki, które rozłożą się po około pół roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budują drogi ze... zużytych opon

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 14:30
Nawierzchnie drogowe mogą powstawać ze zużytych opon. Robi się tak w wielu krajach, ale w Polsce, jak dotąd, bardzo rzadko. Branża oponiarska chce to zmienić. Na czym polega ta technologia i gdzie może znaleźć swoje zastosowanie? 
rozwiń zwiń