Fotony zapewniają bezpieczeństwo naszych danych w sieci

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 12:45
W dobie coraz powszechniejszego wykorzystania internetu do załatwiania przeróżnych spraw, od rozrywki i handlu po ważne kwestie biznesowe i urzędowe, problem szyfrowania danych jest niezwykle ważny, by nie powiedzieć – podstawowy. Dzięki polskim naukowcom będziemy mogli poczuć się bezpieczniej w sieci.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Kwantowe komputery zaczynają posiadać niemal magiczne właściwości
Przyszłość należy do komputerów kwantowych. Ale kiedy ona nadejdzie?


Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego opracowali specjalny system do kodowania naszych danych. Bazuje on na zasadach mechaniki kwantowej, wykorzystuje fotony do przesyłania informacji. Dzięki temu przechwycenie danych przez cyberprzestępców jest niemożliwe.


Posłuchaj
03:51 TROJKA Trojka do trzecie 2021_06_04 12-32-30.mp3 Techniki kwantowe zapewnią bezpieczeństwo w sieci (Trójka do trzeciej)

– W obecnych systemach telekomunikacyjnych i informatycznych dane zabezpiecza się stosując określony, ustandaryzowany zestaw algorytmów szyfrujących, które opierają się na zestawie trudnych do rozwiązania zagadnień matematycznych – tłumaczy Adam Widomski z UW.

W kanale komunikacji kwantowej, np. światłowodach, przesyłane są fotony, czyli cząstki światła, będące kubitami. W przeciwieństwie do bitów, które w systemie zerojedynkowym przyjmują wartość "zero" lub "jeden", kubity przyjmują obie te wartości, dzięki czemu dużo trudniej jest wykraść dane. Dodatkowo użytkownik będzie poinformowany o takiej próbie.

– Te technologie można wykorzystać do transmisji danych w kluczowych i krytycznych systemach, takich jak sieci energetyczne, kontrola lotów, dane wojskowe, medyczne lub osobowe – wskazuje Adam Widomski.

– Dane, które trzymamy na dysku, w chmurze czy wysyłamy mailem w załączniku, możemy zaszyfrować. Dla osoby, która w jakiś sposób przechwyci dostęp do tych danych, będzie to losowy zbiór znaków – mówi Piotr Kupczyk, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. – Ich rozszyfrowanie będzie na tyle skomplikowane, że w większości przypadków okaże się nieopłacalne – dodaje.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Szymon Jaworski
Data emisji: 04.06.2021
Godzina emisji: 12.32

pr

Czytaj także

Algorytm prawdę Ci powie o Twoim biznesie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:30
Nie każdy przedsiębiorca wie dokładnie, w jakiej kondycji jest jego firma. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej postanowili im pomóc i opracowali narzędzie, które może oszacować, w jakim stopniu dana firma zagrożona jest niewypłacalnością. Model dostępny jest w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękne, młode, bogate i… nieistniejące. Wirtualne influencerki zdobywają social media

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 13:29
Nagrywają piosenki, występują w teledyskach, reklamują produkty, mają swoje konta na portalach społecznościowych, a nawet własne poglądy, chociaż… nie istnieją. Mowa o wirtualnych influencerkach, które w Stanach Zjednoczonych robią furorę i zarabiają miliony dolarów rocznie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet rzeczy. Czy dane użytkowników są bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 14:35
Coraz więcej urządzeń domowych jest podłączonych do internetu. Nowe technologie otwierają przed nami wiele możliwości i udogodnień. Czy jednak wszystkie tego typu rozwiązania są dla nas bezpieczne? Co z ochroną danych przechowywanych na urządzeniach?
rozwiń zwiń