Fotony zapewniają bezpieczeństwo naszych danych w sieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fotony zapewniają bezpieczeństwo naszych danych w sieci
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

W dobie coraz powszechniejszego wykorzystania internetu do załatwiania przeróżnych spraw, od rozrywki i handlu po ważne kwestie biznesowe i urzędowe, problem szyfrowania danych jest niezwykle ważny, by nie powiedzieć – podstawowy. Dzięki polskim naukowcom będziemy mogli poczuć się bezpieczniej w sieci.


Kwantowe komputery zaczynają posiadać niemal magiczne właściwości
Przyszłość należy do komputerów kwantowych. Ale kiedy ona nadejdzie?


Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego opracowali specjalny system do kodowania naszych danych. Bazuje on na zasadach mechaniki kwantowej, wykorzystuje fotony do przesyłania informacji. Dzięki temu przechwycenie danych przez cyberprzestępców jest niemożliwe.


Posłuchaj

3:51
Techniki kwantowe zapewnią bezpieczeństwo w sieci (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– W obecnych systemach telekomunikacyjnych i informatycznych dane zabezpiecza się stosując określony, ustandaryzowany zestaw algorytmów szyfrujących, które opierają się na zestawie trudnych do rozwiązania zagadnień matematycznych – tłumaczy Adam Widomski z UW.

W kanale komunikacji kwantowej, np. światłowodach, przesyłane są fotony, czyli cząstki światła, będące kubitami. W przeciwieństwie do bitów, które w systemie zerojedynkowym przyjmują wartość "zero" lub "jeden", kubity przyjmują obie te wartości, dzięki czemu dużo trudniej jest wykraść dane. Dodatkowo użytkownik będzie poinformowany o takiej próbie.

– Te technologie można wykorzystać do transmisji danych w kluczowych i krytycznych systemach, takich jak sieci energetyczne, kontrola lotów, dane wojskowe, medyczne lub osobowe – wskazuje Adam Widomski.

– Dane, które trzymamy na dysku, w chmurze czy wysyłamy mailem w załączniku, możemy zaszyfrować. Dla osoby, która w jakiś sposób przechwyci dostęp do tych danych, będzie to losowy zbiór znaków – mówi Piotr Kupczyk, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. – Ich rozszyfrowanie będzie na tyle skomplikowane, że w większości przypadków okaże się nieopłacalne – dodaje.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Szymon Jaworski
Data emisji: 04.06.2021
Godzina emisji: 12.32

pr

Polecane